ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) göre, 20. yüzyılda Dünya'nın dönme ekseninin yılda 4 santim kaydığı tespit ederken, yeni araştırmalar, iklim krizinin etkisiyle yeraltı sularının aşırı kullanılması nedeniyle dünyanın dönüş ekseninde kaymalar meydana geldi.

2016 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, son 115 yılda dönüş ekseninin doğuya doğru anormal kaymasının iklim değişikliğinden kaynaklandığı görüşünde. Araştırmacılara göre, gezegen, artan sera gazı seviyelerine yanıt olarak ısınırken, eriyen buzullar deniz seviyelerinin yükselmesine neden olarak büyük hacimlerde suyu yeniden dağıtmış ve sırasıyla Dünya'nın dönme merkezini kaymaya zorlamıştı. Ancak eriyen buz kütleleri, tek başına dönüş eksenindeki kaymayı açıklamada yetersiz kalıyor.

TÜİK: 2023’te internet kullanan bireylerin oranı yüzde 87,1 oldu TÜİK: 2023’te internet kullanan bireylerin oranı yüzde 87,1 oldu

Yeni araştırmalarda ise son 20 yılda bu kaymanın yaklaşık 80 santimetre doğuya doğru gerçekleştiği ve bunda yeraltı sularının kontrolsüz kullanımının etkili olduğu savunuluyor.  

Dünyanın ekseni neden kayıyor?

Dünya'nın etrafında döndüğü eksenin sabit ve durağan olmadığı, Kuzey ve Güney kutuplarından geçen bu hayali çizginin dönerken sürüklendiği ve sallandığı biliniyor. Kuzey Kutbu her yıl 10 metre genişliğinde bir daire çizerken, dönüş eksenindeki bu hareketlere kutup kayması deniyor.