SUR AJANS- Yarın gerçekleştirilecek yerel seçimlere ilişkin propaganda süresi sona erdi. Seçim yasakları saat 18.00 itibariyle başladı ve yarın saat 23.59’da sona erecek.

61 milyon 441 bin 882 kişi oy kullanacak

Yerel seçimler için 34 siyasi partiden adayların yanı sıra bağımsız adaylar da yarışacak. Ülke genelinde 206 binden fazla sandık kurulacak. 61 milyon 441 bin 882 seçmen oy kullanacak. Seçmenler tüm oy pusulalarını tek zarfa koyacak.  32 ilde oy verme, saat 07.00'de başlayıp 16.00'da sona erecek. Bu illerin dışında kalan diğer yerlerde oy verme saatleri 08.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Yerel seçimde; 30 büyükşehir, 51 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı/eşbaşkanları ile 50 bin 336 muhtar belirlenecek. İl genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği seçimleri de yapılacak.

Oy pusulaları hakkında

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Antep, Hatay, İstanbul, İzmir, Maraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Urfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı/eşbaşkanları", "belediye başkanı/eşbaşkanları", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacak.

Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı/eşbaşkanları", "belediye meclisi üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verilecek.

Büyükşehir belediye başkanlığına/eşbaşkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına/eşbaşkanlığına ilişkin oy pusulası "mavi", belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkli olacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak.

Editör: Haber Merkezi