İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak, 22 yıl 6 ay hapis istemiyle yargılandığı davadan beraat etti. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eşbaşkanlığı görevi yürüttüğü sırada ve Silvan Belediyesi eşbaşkanı seçilmesinden sonra katıldığı basın açıklamaları, eylem ve etkinlikler ile Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) organize ettiği etkinliklere katılması nedeniyle, "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak”la suçlanan Toprak’ın duruşması Diyarbakır 11'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Toprak duruşmaya katılmazken, avukatı Sabahattin Acar duruşma salonunda hazır bulundu. 

‘Siyasi parti faaliyetleridir’

İddia makamının ceza istemiyle bir önceki celsede verdiği mütalaasını tekrarladığı duruşmada, savunma yapan Toprak'ın avukatı Acar, müvekkilinin katıldığı eylem ve etkinliklerin düşünce ve ifade özgürlüğü ile anayasal güvence altına alınan siyasi parti faaliyetleri kapsamında olduğunu belirtti. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) "şok etkisi" yaratan eylem, beyanların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığına dair kararını hatırlatan Acar, müvekkilinin beraatini istedi. 

Beraat kararı

Savunmanın ardından mahkeme heyeti, Toprak'ın her iki suçlamadan da beraatine karar verdi. (Kaynak: MA)

Editör: İnanç Yildiz