Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 4’üncü Büyük Kongresi'ni Ankara'da bulunan Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştiriyor. “Özgürlük İçin Yeniden / Ji bo Azadiyê” şiarıyla yapılan kongreye, Türkiye ve Kurdistan'ın dört bir yanından binlerce kişi katıldı. Kongrede Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ve Çiğdem Kılıçgün Uçar konuşma yaptı.

İlk olarak konuşan Akın, büyük engelleri aşarak kongreyi gerçekleştirdiklerini belirterek, tüm engellemelere rağmen kongreye gelenleri selamladı. Yeşil Sol Parti’nin tarihsel bir misyon üstlendiğini ifade eden Akın, partinin bir HDP bileşeni olarak bu sorumluluğu yerine getirdiğini belirtti.

‘Savaş çözüm değil’

Akın, şunları söyledi: “Biz adalet ve eşitlik dedikçe onlar tekçi sistemlerini dayatıyorlar. Dünyanın her yerinde böyle. Sürdürülen savaşlar, artık bir üçüncü paylaşım savaşıdır. Bu savaşlar bugün birçok insanın katledilmesine sebep oluyor. Savaş çözüm değildir, savaş kandır, çocukların kadınların katledilmesidir. Biz Filistin halkının da yanındayız. Ancak özellikle Hamas’ın sivillere ve kadınlara dönük katliamlarını savunmamız mümkün değildir. Birleşmiş Milletler’in (BM) bu savaşı durdurması konusunda rol almasını istiyoruz.

‘Yeni bir yola giriyoruz ‘

Seçim sonrası ortaya çıkan gerçeklikle yüzleşerek, çalıştaylar yaparak, toplantılar yaparak ve oradan aldığımız güçle yeni bir yola giriyoruz. Bu kongremizde ‘özgürlük için yeniden’ diyoruz. Gençler için, kadınlar için, Kürtler için, Aleviler için bütün halklar için vazgeçilmez olan özgürlük kolay kazanılmıyor. Özgürlük için bir araya gelmek, bütün toplumsal alanlarda mücadele etmek gerekiyor. Bu kongrenin hedefi budur. Kendimizi, partimizi ve halkı örgütleyeceğiz.”

‘En büyük başarımız ortak mücadele

Daha sonra Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar konuştu. Kongreye katılanları selamlayan Uçar, bir mirası devraldıklarını ve Yeşil Sol Parti ile bu yürüyüşe devam ettirdiklerini belirtti. Uçar, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Her birinizin emeği ve katkısı ile yeni partimiz ile yeni eşbaşkanlarımızla ve yeni yönetimimizle bu yolu büyütmeye ve bu yolu Kürt halkı başta olmak üzere demokrasi mücadelesine ses olan kadınların, gençlerin, emekçilerin demokrasi mücadelesine inanan ve güç veren herkesin partisi yapmak üzere yola çıktık. Var mısınız partimizi güçlendirmeye? Savaş politikalarıyla tüm toplumu ipotek altına almaya çalışan bu iktidar karşısında bir gün olsun geri adım atmayan arkadaşlarımızla birlikte bu iktidarı değiştirmeye, halkın iktidarını birlikte kurmaya var mısınız?

Yüz yıllık tekçiliği derinleştiren bu iktidar, Kürt halkının mücadelesinin, demokrasi güçlerinin mücadelesinin kendisi için en büyük engel olduğunu çok iyi biliyor, o yüzden saldırılara devam ediyor. Bizler de ne yapıyoruz, cezaevinde olan arkadaşlarımız direnmeye devam ediyor, sokaklardaki arkadaşlarımız direnmeye devam ediyor, kadınlar bu ülkenin mahkeme salonları başta olmak üzere sokaklarda direnmeye devam ediyor. İktidar nerede saldırdıysa, orada bir direniş alanı kurmayı başardık, o direnişi büyüttük, ortaklaştırdık. En büyük başarımız ortak mücadeledir.

Birlikte başaracağız

Sevgili arkadaşlar, bir yandan da teşekkür konuşması yapmamız gerekiyor, bugüne kadar bu mücadeleye destek veren arkadaşlarıma, Yeşil Sol Parti’de, HDP’de birlikte hareket ettiğimiz bütün yol arkadaşlarıma, mücadele arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler ediyorum. Hem bu partide hem bu mücadelede en büyük emeğe sahip sevgili halkımızdır. Hepimizin yolu açık olsun, bütün yeni seçilecek arkadaşlara başarılar diliyorum. Hep birlikteyiz, birlikte başaracağız.”

İYİ Parti, yerel seçimlere tek başına girecek İYİ Parti, yerel seçimlere tek başına girecek

Eş sözcülerin konuşmalarının ardından Kürt demokratik siyasi hareketinin tarihi ve Türkiye sol, sosyalist hareketleriyle ortak mücadeleyi anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. (Kaynak: MA)