Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Seçim Takip ve Koordinasyon Merkezi, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem parlamento seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, seçim güvenliğine ilişkin tedbirlerin alındığına dikkat çekilerek, “Seçim hilelerine karşı her türlü tedbiri aldık. Manipülasyonlarına karşı partimizden gelen açıklamaları dikkatle izleyin” denildi.

‘Oy çalmaya izin vermeyeceğiz’

Seçim güvenliği kapsamında Eş Genel Başkanlar, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri, Parti yöneticilerinin de yer aldığı Seçim Takip ve Koordinasyon Merkezi’nin kurulduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Devletin tüm olanaklarını kendi seçim kampanyası için kullanan AKP-MHP iktidarının saldırılarına rağmen çok başarılı ve verimli bir seçim çalışması yürüttük. Gözaltı, tutuklama, baskı ve engel tanımadan halklarımızın desteği, emeği ve çabasıyla aylardır sokak sokak, köy köy gezerek seçim çalışması yürüttük, yürütüyoruz. İktidarın seçim hile ve oyunlarına başvuracağına yönelik kamuoyunda oluşan kaygıların farkındayız. AKP-MHP iktidarının hilelerine rağmen sandık güvenliğini sağlayacağız. İktidarın olası bütün provokasyonlarına karşı büyük bir dikkat ve aklı selimle sandıkları asla terk etmeyeceğiz. Bir oyumuzun dahi çalınmasına ya da boşa gitmesine izin vermeyeceğiz.”  

100 bin partili ve 3 bin hukukçu

İktidarın tüm seçim hilelerinin değerlendirilerek buna yönelik önlemlerin alındığına dikkat çekilen açıklamada, “Seçim günü sandıkları ve oylarımızı bileşen ve ittifak partilerimizin tüm kurulları, il ve ilçe yönetimleri ile 100 binin üzerinde partili gönüllümüz koruyacaktır. Gönüllülerin yanı sıra usulsüzlüklere gerekli müdahale ve itirazları yapacak 3 bini aşkın hukukçu sandık görevlilerimizle birlikte çalışacaktır.  Seçim İşleri Komisyonumuz da il-ilçe düzeyinde, kontrolümüzün bulunduğu bütün sandıklardan ıslak imzalı tutanakları mutlaka alacak ve il-ilçe düzeyinde bunu veri tabanına işleyecektir. Merkezi Komisyonumuz, eşzamanlı olarak bu verilerin YSK’ya bağlı ilçe seçim kurullarında YSK veri tabanına girişlerini denetim altında tutacak ve yine eşzamanlı olarak merkezi düzeyde bu verileri takip edecektir. YSK ile bizim verilerimiz arasındaki uyuşmazlıkları anında tespit ederek verilerin düzeltilmesi konusunda itiraz süreçleri süratle koordine edilecektir. Bu seçimlerde partimiz eşzamanlı üçlü bir sandık sonuç kontrol ve denetimini titizlikle sürdürecektir. Bu konuda her türlü hazırlığımız tamamlanmıştır” denildi. 

Sandıklara sahip çıkma çağrısı

Açıklamada, sandıklara sahip çıkma çağrısı yinelenerek, şunlar kaydedildi: “İktidar ve medyasının açıkladığı manipülatif sonuçlara karşı halklarımız Koordinasyon Merkezimiz tarafından yapılacak açıklamaları takip etmeye ve bu açıklamaları esas almaya çağırıyoruz.  Her bir oyun korunması için esas gücümüz halkımızın desteğidir. Halkımızın her birinin sandık görevlisi ve müşahit gibi çalışması, resmi görevli arkadaşlarımızı yalnız bırakmaması hayati önemdedir. Bu bilinçle Birlikte Değiştireceğiz diyor. Başarılar diliyoruz.” (Kaynak: MA)

Editör: İnanç Yildiz