Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili adaylarından Cengiz Çandar, Halide Türkoğlu ve HDP Diyarbakır İl eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi Cemevi’ni ziyaret etti.

YSP heyetini PSAKD Genel Merkezi Hukuk Sekreteri Avukat Cafer Koluman ve PSAKD Diyarbakır Şubesi Başkanı Aydın Atlı karşıladı. Ziyarette seçim süreci ve sandık güvenliği üzerine karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Atlı, hükümetin Alevileri yok saydığını belirterek, Meclise gidildikten sonra kendilerinin unutulmamasını istedi. 

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Cengiz Çandar ise Diyanet’in siyasi bir araç haline getirildiğini belirterek, “İnşallah sizin taleplerinizi Dersimli Alevi bir cumhurbaşkanının bulunduğu bir sistem içinde gündeme getiririz” dedi. 

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Halide Türkoğlu da “14 Mayıs’tan sonrası için inanıyorum ki her bir cepheden aslında biz bu faşist iktidarı göndereceğiz ama mevcudun yerine değil, yeniyi inşa etme noktasında iddialarımız var. Mesela Diyaneti kaldıracağız. Onun yerine ‘üst kurul’ dediğimiz inançların üst kurulunu oluşturacağız ve bunu aynı zamanda kadın erkek eşitliğini sağlayarak yapacağız. Sadece inançları bir alana sıkıştırmadan daha toplumsal şekilde yapacağız” dedi. 

PSAKD Genel Merkezi Hukuk Sekreteri Av. Cafer Koluman ise “HDP ilk defa Diyanete dokunan bir siyasi yapı oldu. Parti içerisinde bir Alevi masası oluşturdu ve bütün çalışmalarında Aleviliğin bir inanç olarak tanınması konusunda birçok proje geliştirdi. Alevilerin temel haklarını güvence altına alacak, cemevlerinin statüye kavuşturulması, zorunlu din derslerine son verilmesi, Alevi asimilasyonunun son bulması konusunda hangi yaklaşım hizmet edecekse bizim de o yaklaşımdan dolayı tavır koyacağımızı kamuoyuna açık şekilde deklere ettik” dedi. 

Editör: Ali Abbas Yılmaz