Milyonlarca seçmenin sandık başına gittiği 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerinde, binlerce usulsüzlük yaşandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan yüzde 49,51, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Ata İttifakı adayı Sinan Oğan yüzde 5,7 oy aldı. Yüzde 50 artı bir oranının yakalanmaması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı. 

Genel Seçimlerde ise resmi olmayan sonuçlara göre, AKP 267, CHP 169, Yeşil Sol Parti 62, MHP 50, İYİ Parti 44, Yeniden Refah Partisi 5, Türkiye İşçi Partisi (TİP) 4 milletvekili kazandı. 

Yeşil sol parti’nin oyları kaydırıldı 

Yeşil Sol Parti’nin oylarındaki düşüş ile kentlerde MHP ve Yeniden Refah Partisi oylarındaki artış dikkat çekti. Yeşil Sol Parti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Seçim Takip ve Koordinasyon Merkezi’nin yaptığı incelemelerde, oy sayımı sırasında sonuçların cetvele yazılması sırasında usulsüzlük yapıldığı ortaya çıktı. Bu şekilde binlerce sandıkta sıfır yazılan Yeşil Sol Parti’nin oyları, MHP ve Yeniden Refah Partisi’ne yazıldı. 

Bu usulsüzlüklerin yoğun olarak Yeşil Sol Parti’nin müşahitlerinin olmadığı sandıklarda yapıldığı belirtildi. 

Yeşil Sol Parti ve HDP Seçim Takip ve Koordinasyon Merkezi, incelemeler usulsüzlük tespit edilen tüm sandık sonuçlarına itiraz etti. Ancak Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) veri akışını durdurması nedeniyle koordinasyonun çalışmaları devam ediyor. (Kaynak: MA)

Editör: İnanç Yildiz