Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır Bilgi İşlem Koordinasyonu, 28 Mayıs'ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Toplantının yapıldığı salona, “Oy ver sandığı koru tek adamı gönder” yazılı Kürtçe ve Türkçe pankart asıldı.

YSP Diyarbakır Basın Bürosu’nda yapılan toplantıya, Yeşil Sol Parti Diyarbakır Eşsözcüleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanları katıldı.

Toplantı 3 ana gündemle gerçekleştirildi.

Türkçe ve Kürtçe olarak yapılan açıklamada, 14 Mayıs sürecine giderken baskılarla karşıladıklarını ve gözaltı ile tutuklamalarla karşılaştıklarını altı çizildi ve demokratik siyasetin önünün kapatılmaya çalışıldığı vurgulandı. 1'nci turda AKP ve MHP istediklerini alamadığına dikkat çekilen açıklamada, toplumun değişim talebine yenildiği belirtildi.

28 Mayıs için halka çağrı yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, 2015’ten sonra partilerine yönelik baskıların artarak devam ettiğini ve seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyum atandığını, milletvekillilerinin dokunulmazlıklarının kaldırıldığını ve seçim sürecine giderken gazetecilerin tutuklandığını hatırlattı. Ceylan eksikliklerinin farkında olduklarını ve bu eksikleri üzerinde yoğunlaşacaklarını belirtti ve 28 Mayıs’ı işaret ederek, sandığa katılımın 14 Mayıs’a oranla milyonları bulması için çaba sarf edeceklerini aktardı.

Kürtler 28 Mayıs’ta sandık başında olacak

Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo ise iktidar tarafından ortaya atılan seçim boykotunun söz konusu olmadığını, Kürtlerin değişimde ve Türkiye’nin geleceğini kurtarmada kararlı olduğunu söyledi. Cupolo, Kadıköy Moda sahilinde Kürtçe müzik eşliğinde halay çeken gençlerin ters kelepçelenerek gözaltına alınmasını hatırlatarak, Kürtlerin seçime giderken bu görüntüleri unutmaması gerektiğine vurgu yaptı. Cupola, Kürtlerin 28 Mayıs’ta sandık başında olacağının altını çizdi.

‘Sandıklara giderek sizi başkan yaptırmayacağız’

Kürtlerin iradelerini ilk tur seçimlerinde güçlü bir şekilde sandıklara yansıttığını kaydeden Cupolo, “Buradayız, kararlıyız, burada olmaya devam edeceğiz. Halkımıza sesleniyoruz; nerede olurlarsa olsunlar, sandıklara gitsinler ve oylarını kullansınlar. AKP ve MHP iktidarını halklarımıza verecek bir şeyi kalmamıştır. Bakın daha dün İstanbul’da halay çeken Kürt gençleri polis saldırısına maruz kaldı. Darp edilerek gözaltına alındılar. Soylu ve onun yaverlerine cevap olmak amacıyla halkımızı sandıklara gitmeye çağırıyoruz. Amed’te seçim afişlerinde ‘A rasti Erdoğan’ deniliyor. Evet, ‘A rast’ Erdoğan seçimi kazanmak için elinden geleni, baskı ve şiddeti yapıyor, gözaltı ve tutuklamalardan vazgeçmiyor. Bizler bir kez daha diyoruz; sandıklara giderek sizi başkan yaptırmayacağız” ifadelerini kullandı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz