Diyarbakır Büyükşehir önünden seslendiler: Krizin faturasını ödemek istemiyoruz Diyarbakır Büyükşehir önünden seslendiler: Krizin faturasını ödemek istemiyoruz

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), belediye eşbaşkan adayları, belediye ve il genel meclisi adaylarını belirlemek için halk oylamasını sürdürüyor. Halk oylamasının bugünkü adreslerinden biri de Hakkari’nin Yüksekova ilçesi oldu. Yüksekova’da 13 Ocak’ta yapılması planlanan, ancak kar yağışı nedeniyle ertelenen halk oylaması, Güngör Mahallesinde bulunan Tekçe Düğün Salonunda gerçekleştiriliyor.

‘Hakkımız olanı istiyoruz’

Divan seçimi ve saygı duruşundan sonra konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari eski Milletvekili Sait Dede, partilerinin sadece bir seçim partisi olmadığını, özgürlük ve barış mücadelesinin davacısı olan parti olduğunu vurguladı. 50 yıllık bir hareket olduklarını vurgulayan Dede, “50 yıllık bu siyasi hareketin bir hedefi ve amacı vardır. Bu amaç ise kendi topraklarımızda Ortadoğu’daki halklarla birlikte, kendi dilimiz ve kimliğimizle özgür, demokratik ve eşit bir yaşam sürdürmektir. Kimseden fazla bir şey istemiyor ve talep etmiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz. Diğer tüm halklar gibi bizim de topraklarımız, dilimiz ve kimliğimiz var. Bu yol uğrunda ise Kürt halkı binlerce evladını yitirmiştir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından belediye eşbaşkan adayları, meclis üyeleri ve il genel meclis üyelerinin tanıtımı yapıldı.

Tanıtımın ardından salonda oy kullanma işlemi başladı. 

Editör: Ali Abbas Yılmaz