Donald Trump'a yönelik saldırı dünya gündeminde Donald Trump'a yönelik saldırı dünya gündeminde

Yunanistan’da BBC’ye konuşan görgü tanıklarının mülteci ölümlerine ilişkin anlatımları Yunanistan'daki ana muhalafet partisi Radikal Sol Koalisyon’ununu (SYRIZA), harekete geçirdi. BBC’nin görgü tanıklarına dayandırdığı haberde hangi iddialar var? (LİNK)

SYRIZA'nın göçmen politikalarından sorumlu yetkilisi Giorgos Psychogios, "Derinlemesine bir soruşturma talep ediyoruz. Yanıt verilmesini talep ediyoruz. Hesap verilmesini talep ediyoruz. Bu nedenle soruşturma istiyoruz" dedi.

BBC'ye konuşan Psychogios, "İnsan hayatını önemsiyoruz. Can kaybına alışamayız" ifadelerini kullandı. Psychogios ayrıca partisinin yıllardır, çeşitli uluslararası kuruluşların raporları sonrası, sahil güvenlikle ilgili olarak şeffaf bir tavır takınılması çağrısı yaptıklarını hatırlattı.

SYRIZA yetkilisi hükümeti de partisi için sordukları sorular nedeniyle "Yunan karşıtı", "Erdoğan'ın temsilcileri" ve "provokatörler" gibi ifadeler kullanmakla suçladı.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Pavlos Marinakis ise BBC'nin iddialarının kanıtlanmadığını söyledi, her şikayetin inceleneceğini ve gerekli derslerin alınacağını vurguladı. Marinakis gazetecilere yaptığı açıklamada, "Sahil güvenlik her gün çok sayıda insanın hayatını kurtarıyor. Onları hedef almak yanlış" dedi.

"Gerçeklik bu iddiaları uzun yıllar boyunca sürekli çürüttü" diye konuşan Marinakis, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aslında geçmişte pek çok kez ülkeye iftira atma girişiminin arkasında Yunanlıların olduğunu gördük."

Editör: Haber Merkezi