Samandağ'ın Sutaşı Mahallesi’nde yüzlerce kişinin kaldığı çadırların yanında sulama yapılmadan enkaz kaldırılıyor.

Mereş merkezli depremden etkilenen Hatay'ın Samandağ ilçesinde yurttaşlar çadırlarında kalarak toprağını terk etmiyor. Bir yandan yurttaşlara yeteri destek verilmezken ilçede bir yandan da enkaz kaldırma çalışmaları aralıksız devam ediyor. İlçeye bağlı Sutaşı Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesi üzerinde kurdukları çadırlarda kalan yurttaşların yol kenarına dizdiği onlarca çadırın yanında enkaz kaldırma çalışmaları yapılıyor. Enkaz kaldırmada asbeste karşı sulama ve herhangi bir koruyucu önlemin alınmaması tehlikeye neden oluyor.

Uğur Mumcu Caddesi üzerindeki çadırların yaklaşık 30 metre ilerisinde taşınan molozlar için su kullanımı ve asbeste karşı önlem alınması için iş makinalarını uyaran gönüllüler, muhatap bulamıyor. Asker ve polislere durumun bildirilmesine rağmen enkaz kaldırma herhangi bir önlem alınmadan devam ediyor. Çıkan tozlar çadırların rengini değiştirirken, maske dahi dağıtılmayan çadırlarda başta çocuklar olmak üzere yüzlerce kişiye tehdit oluşturuyor.

Konu hakkında İzmir'den bölgeye gelen avukatların “Asbestle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik”in ilgili maddeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz