İrfan Erdoğan

Ama öyle kitaplar vardır ki çok uzun yıllar önce de okumuş olsam bile bütün özellikleriyle hatırımdadırlar hâlâ, ya da okurken son derece büyük bir zevkle ve hazla Okuduklarımı unutmam bir yana onlar hem gönül defterimde hem de kütüphanemde özel yerlere sahiptirler...

Son olarak okuduğum yazar ve şair Zekiye Yüksel'in "Ağrının üç hali" adlı şiir kitabı da bu söz konusu kıymetli kitaplardan bir Kitap son derece beni büyüledi. Mükemmel bir edebî dili var. Kitabı elinize alınca bitirmeden bırakamıyorsunuz. Yazar Zekiye Yüksel'i de yıllar önce sosyal paylaşım ağlarında gezinirken Suudi Arabistan'da Türkçe dersi öğretmenliği yaparken yaşadıklarını ve gözlemlerini yazdığı "Suudi Arabistan'da kadın olmak" adlı kitabıyla tanımıştım.

İyi ki de tanımışım. O kitabını da büyük bir zevkle okumuş kitaplığımdaki hak ettiği yere de koymuştum. Sonra ilerleyen yıllarda Zekiye Yüksel'i daha yakından tanıyınca kendisiyle yazışmalarım üzerinden bu defa o beni kırmayarak yeni çıkan ve okumamı istediği kitaplarını bana imzalı olarak yollamıştı.

Bana yolladığı kitaplarından öncelikli olarak okuduğum "Ağrının üç hali" adlı şiir kitabında kimler yok ki, Roboski katliamından Ankara katliamına kadar her kesimden her yöreden insan kişi ve olaylar şiirlere konu olmuş.

Mesela Zekiye Yüksel Roboski'de katledilenler için bir şiirinde şöyle diyor...

"Kol ve bacakların katır ve atların kanıyla köpüren kar. Koşumsuz atlar gibiydi dağlar. Çılgın kişnemelerini o saat içine yutup roboskiye bıraktılar "

Bir başka şiirinde çocuklar için konuşur...ıı kişilik

"Hey, siz masadakiler

Asya Afrika can pazarından

Balık Çocuk

İster misiniz rakınızın yanında "

" Ah, picasso geçirircesine tırnaklarımı

Şano Ar Tiyatrosu’na yine bir yasak Şano Ar Tiyatrosu’na yine bir yasak

katillerin bedenine

kanıyorum kapısız kalplerine

yoldaşım Korkmaz'ın, Ali Deniz'in, Elif'in

sayılamayacak kadar çoktular

beyaz kanatlı can ah, Dilan

kan gölünde yüzen güz değil yüz

Şebnem'in ağzında donup kalan söz

kazındı aklımıza "

Zekiye Yüksel'in bu kitabı Zuzu yayınları tarafından 1 Mayıs 2021 yılında ilk baskısı yayınlanmış. 144 sayfa olarak yayınlanan kitabın Genel yayın yönetmeni Gülsüm Alp yayına hazırlayan editörü ise Şeyhmus Ay...

Editör: Ali Abbas Yılmaz