Zonguldak'ta ormanda yanmış cenazesi bulunan Muhammed Nourtani’nin ölümüyle ilgili ocak sahipleri Hakan Körnöş, Enver Gideroğlu ve çalışan Ahmet Aydın, tutuklandı. Üç kişi, ifadelerinde birbirlerini suçladı.

Gazete Duvar’da yer alan haberde aynı zamanda MHP Gelik Belde Başkanı olan ocak sahibi Hakan Körnöş ifadesinde çalışanların kendisini araması üzerine ocağa gittiğini ve Nourtani’yi ocak dışında bir vagon üzerinde gördüğünü söyledi. Körnöş, Nourtani'ye kalp masajı yaptığını ancak nabzının atmadığını iddia etti. Daha sonra hastaneye götürmek üzere Nourtani'yi kendi aracına koyduklarını belirten Körnöş, alkollü olduğu için orman yoluna saptıklarını öne sürdü. Körnöş ifadesinde şunları söyledi: "Daha sonra bir yolda durarak küçük abdestimi yaptım. Ben küçük abdestimi yaparken arabadaki Enver ve Ahmet arabadan inmişti. Daha sonra baktığımda bir ateş yandığını gördüm. Müdahale etmek istedim ancak edemedim. Öncesinde ben evde kullanmak için benzin almıştım. Ben benzini kim döktü görmedim. Bilmiyorum. Zaten şüpheli Ahmet çakmağı kendisinin yaktığını söylemişti. Enver de ben vardığımda ateşin yanındaydı. Benim maktulün elbiselerinin yakılması için bir talebim olmadı.”

Çelişkili ifadeler

Diyarbakır’da feci kaza: 2 can kaybı, 1 yaralı Diyarbakır’da feci kaza: 2 can kaybı, 1 yaralı

Ocak sahiplerinden Enver Gideroğlu da ifadesinde Muhammed Nourtani’yi Hakan Körnöş’ün aracının bagajına koyduklarını kabul etti. Gideroğlu araçta benzin olduğunu ve ormanda maktulü yere üç kişi indirdiklerini söyledi. Gideroğlu yakma olayına katılmadığını iddia ederek ocakta çalışan işçi Ahmet Aydın’ın "ben ne yapacağımı biliyorum" diyerek benzini aldığını öne sürdü. Gideroğlu ancak ateşi kimin yaktığını görmediğini söyledi. Ahmet Aydın ise ocak sahiplerinin iddiasının tersine benzini Hakan Körnöş ile bir benzinciden aldıklarını ve yakmak fikrinin Körnöş’e ait olduğunu öne sürdü. Nourtani’yi araçtan üçünün indirdiğini söyleyen Aydın, benzini Hakan Körnöş’ün döktüğünü ve kendisinden çakmağı yakmasını istediğini aktardı. Aydın "Hakan benden benzini istedi. Bende benzin bidonunu getirdim. Hakan benzini Afgan’ın üzerine döktü. Bana da çakmağı çak dedi. Bende onun talimatı ile çakmakla ateşi yaktım. Bu şekilde Afganlı yanmaya başladı. Daha sonra olay yerinden araçla üçümüz geri döndük” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Zonguldak'ta 10 Kasım günü yol kenarındaki ormanlık alanda yanmış halde bir erkek cenazesi bulunmuştu. Cesedin Afganistanlı Vezir Muhammed Nourtani'ye ait olduğunu belirlenmişti.

Ruhsatsız işletilen bir madende hayatını kaybeden Nourtani'nin, olayın ortaya çıkmaması için maden sahibi tarafından ormanlık alana götürüldüğü ve üzerine benzin dökülerek yakıldığı ortaya çıkmıştı. Kaçak maden sahibinin de aralarında olduğu 6 kişi gözaltına alınmıştı.

Cinayet zanlıları ifadelerinde maden ocağında baygın buldukları Afgan madenciyi darp ederek öldürdükleri ve sonra da yaktıkları belirlenmişti. 50 yaşındaki madencinin tüm elbiselerinin de sobada yakıldığı ifadelerde yer almıştı.