Haberin Bedeli Şubat 2022 raporuna göre, 108 gazeteci ve medya çalışanının bin 485 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı, altı gazeteciye toplamda 15 yıl 8 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Haberin Bedeli, Şubat 2022 raporu yayımlandı. Gazetecilere dönük baskılar ve yargılamaların raporlandığı çalışma, gazetecilerin karşı karşıya kaldığı baskıları ortaya koydu.

Geride kalan Şubat ayından gazeteciler, mesailerinin büyük bir bölümünü haklarında açılan davalar nedeniyle adliyelerde geçirmek zorunda kaldı. Bir aylık dönemde 8 ayrı kentte 39 ayrı duruşmada 108 gazeteci ve medya çalışanı haklarında açılan davalar nedeniyle yargılandı.

Gözaltı, tutuklama, hapis istemi ve para cezası

Rapordaki verilere göre, hakim karşısına çıkan gazeteciler toplamda 715 yıl 3 aydan bin 485 yıl 11 aya kadar hapis, 280 bin TL tazminat ve 35 bin güne kadar adli para cezası talebiyle yargılandı. Aynı dönemde üç gazeteci haklarında verilen hapis cezalarının kesinleşmesi sonucu tutuklandı. 6 gazetecinin gözaltına alındığı Şubat ayında 3 gazeteci hakkında yeni soruşturma açıldı. Üç gazeteci de haklarında açılan soruşturmalar kapsamında ifadeye çağrıldı.

İki gazeteci hakkında toplamda 170 bin TL tazminat talebiyle, iki gazeteci hakkında da 5 yıl 8 aydan 16 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle yeni davalar açıldı. Karara bağlanan davalarda beş gazeteciye 15 yıl 8 ay 22 gün hapis cezası, 7 bin 80 TL para cezası verildi. Bir gazetecinin de 12 bin 500 TL manevi tazminat ödemesine karar verildi. Yargılanan gazetecilerden 5’i hakkında ise beraat kararı verildi. İki gazeteci hakkında açılan soruşturmalarda ise takipsizlik kararı verildi.

Saldırı ve tehditlerin de arttığı Şubat ayında bir gazeteci uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. 8 gazeteci ise tehdit, saldırı ve darp ile karşı karşıya kaldı.

Yargılanan gazetecilerden 53’üne “Örgüt üyesi olmak”, 19’una “Örgüt propagandası yapmak”, 3’üne “Cumhurbaşkanına hakaret”, 6’sına ise “Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet” suçlaması yöneltildi. (MA)