İstanbul’un Bağcılar ilçesine bağlı Malazgirt Ortaokulunda ve Arif Nihat Asya İlkokulunda saat 07.10’dan 08.00’a kadar okul binası içerisine parti bina sorumluları, parti tarafından görevlendirme belgesi bulunan avukatlar ve müşahitlerin okul içerisine alınmadığı ifade edildi. Bu durumun ise orada bulunan görevlilerce tespit edilmediği ve tutanak tutulmadığı aktarıldı. 

Yanıltıcı açıklama

Bağcılar 1030 No’lu sandıkta ise sandık başkanının 142 belgesinin kalktığını ve herkesin kendi yerinde oy vereceği şeklinde bilgi verdiği ve YSK’nın ilgili belgeyi yasakladığı şeklinde yanlı ve yanıltıcı bilgi verdiği belirtildi. Söz konusu durum daha sonra avukatların müdahalesi ile tutanak altına alındı. 

27 mühürsüz oy pusulası

Konya’da 65 yaşındaki işçi inşaattan düşerek yaşamını yitirdi Konya’da 65 yaşındaki işçi inşaattan düşerek yaşamını yitirdi

Esenyurt ilçesindeki Mahir Gürlek İlkokulu’nda yurttaşlardan birisinin oy kullanma esnasında fark etmesi üzerine 1130 No’lu sandıkta Cumhurbaşkanlığı oy pusulasında sandık kurulu mührünün olmadığı öğrenildi. Sandık görevlilerine durumu bildiren yurttaş, “Mühürlü olmasa da geçerlidir” yanıtıyla karşılaştı. Yurttaşın itirazları sonucunda ise toplamda 27 Cumhurbaşkanlığı oy pusulasının mühürsüz olduğu tespit edildi. Ardından 27 mühürsüz oy pusulası hakkında tutanak tutuldu.

İlçedeki Nakipoğlu Cumhuriyet Anadolu Lisesi, çok sayıda seçim usulsüzlüğüyle öne çıktı. Söz konusu lisede, 3089 No’lu sandıkta pusulada AKP’nin bulunduğu tercih bölümlerinde küçük mavi bir nokta bulunduğu sandık görevlileri tarafından tespit edildi. Ancak itirazlar sandık başkanı tarafından dikkate alınmayınca sandık görevlileri duruma ilişkin tutanak tuttu. Yine aynı lisede 3093 No’lu sandıkta bir seçmenin kimlik kontrolü yapılmasına rağmen yanlış sandıkta oy kullandırıldığı tespit edildi. Yaşanan usulsüzlüklere ilişkin YSK’nin 135 numaralı genelgesinin 35 ve 40’ıncı maddelerine aykırı olduğu hususunda tutanak tutuldu.

Sandık görevlisi AKP’ye yönlendirdi

Esenyurt’ta bir seçmenin, iradesi dışında MHP adına sandık görevlisi yapıldığı ortaya çıkarken, seçmenin bu nedenle kayıtlı olduğu okulda oy kullanamadığı öğrenildi. Yine aynı ilçede bulunan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda CHP’ye oy vermek isteyen yaşlı bir kadına AKP’li sandık görevlisi “yardım etme” adı altında  oy mührünü AKP’ye vurdu. AKP’li sandık görevlisi hakkında tutanak tutuldu.

Mükerrer oy kullanımı 

Bağcılar ilçesinde bulunan İmam Hatip Lisesi’ndeki 3118 No’lu sandıkta ve Avcılar’da bulunan Firuzköydeki bir okulda bir sandık görevlisi hem görevli olduğu sandıkta hem kayıtlı olduğu sandıkta oy kullandı. Mükerrer kullanım tutanak altına alındı. Küçükçekmece ilçesinde 2 seçmen, kayıtlı olmadıkları sandıkta oy kullanmaya çalışması görevliler tarafından tespit edilerek, tutanak altına alındı.

Avcılar’da bulunan bir okulda ise seçmene verilen oy pusulalarında AKP’li Tayyip Erdoğan’ın isminin üstüne silik bir “Tercih” mührü vurulduğu görüldü. Ortaya çıkan usulsüzlüğün ardından görevlilerce itiraz edilerek, tutanak tutuldu. 

AKP’lilerden gözlemcilere saldırı

Seçimleri gözlemlemek için İstanbul’a gelen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nden (AKPM) 2 kişi, Başakşehir ilçesindeki Ahat Andican Ortaokulu’nda, AKP’li sandık üyelerinin engellemesiyle karşılaştı. Gözlemciler durumu anlatmalarına rağmen AKP’li sandık görevlileri, “Burada Amerikalı istemiyoruz. Müslüman olmayanları istemiyoruz” diyerek gözlemcilere tepki gösterdi. Gözlemcileri,  oy kullanmak için sırada bekleyen seçmenlere hedef gösteren AKP’li sandık görevlilerine Yeşil Sol Partikli ve CHP’li sandık görevlileri müdahale etti.

Bilgi kirliliği ve usulsüzlük

Bağcılar ilçesinde, yanlış bilgilerle bilgi kirliliği oluşturularak usulsüzlüğün önü açılmaya çalışıldı. 1030 No’lu sandıkta sandık başkanı 142 belgesinin kalktığını ve herkesin kendi yerinde oy vereceği şeklinde bilgi verdi. Bu durum görevlilerce tutanak altına alındı. (Kaynak: MA)