Özak Tekstil işçilerine yine jandarma müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var Özak Tekstil işçilerine yine jandarma müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var

Galatasaray Meydanı’na çıkmaları yine Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “yasak” kararı gerekçesiyle engellenen Cumartesi Anneleri/İnsanları, AYM’nin verdiği “ihlal”  kararına uyulmasını bir kez daha hatırlattı.

Cumartesi Anneleri/İnsanları, gözaltında kaybettirilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerinin yargılanması talebiyle bu haftada Galatasaray Meydanı’na doğru ellerinde karanfillerle yürümek istedi. Cumartesi Anneleri/İnsanları, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararına rağmen eylemlerinin 968’inci haftasında da Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “yasak” kararını gerekçe gösterilerek engellendi.

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, polislerin engellemesine tepki gösterdi. Keskin, AYM kararının her şeyin üstünde olduğunu belirterek, Kaymakamlığın bu kararı ortadan kaldıramayacağını ifade etti. Keskin, kararın “yukarıdan” alınan bir karar olduğunu dile getirdi.

Kayıp yakını Maside Ocak ise, Anayasa’nın ikinci maddesinin Türkiye’nin bir “hukuk” devleti olduğunu hatırlatıp AYM kararına riayet edilmesi gerektiğini söyleyerek, 6 aydır hukuksuz bir şekilde ters kelepçe yapılarak gözaltına alındıklarını dile getirdi. Ocak, “Anayasa ve AYM kararı ihlal edilerek yine gözaltına alınıyoruz. Bugün Galatasaray’a gidebilmiş olsaydık, gözaltında kaybedilişinin 28’inci yılında Kerevan İrmez için adalet isteyecektik. Ama Galatasaray’a girişimiz yine engellendi. Kerevan İrmez’in akıbetini sormamız engellendi” dedi.

66bb

Ablukaya alınan kayıp yakınlarından Besna Tosun da polislere yine AYM’nin “ihlal” kararını hatırlattı. Her hafta abluka içerisinde ters kelepçelenerek gözaltına alınmasına tepki gösteren Tosun’a bir polis, “Ters kelepçe uygulanmıyor. Geçen hafta bir arkadaşınız düz kelepçeyle gözaltına alınmıştı, hatta o fotoğrafla meşhur oldu” yanıtını verdi. 

Ablukada yaşananları görüntülemek isteyen gazeteciler de polisler tarafından alandan uzaklaştırıldı. Gazetecilerin uzaklaştırılmasından ardından önce abluka içerisindeki eylemcilerin bağırışları yükseldi, sonrasında da ters kelepçelenerek gözaltına alındılar.