Kızıltepe'nin önceki kayyımı Hüseyin Çam hakkında suç duyurusunda bulunan Asi İnşaat, kayyımın ihaleden pay aldığını öne sürdü. Şirket yetkilisi, ihalenin EKAP'a yüklenmediğini, açık dosya olduğunu kaydetti.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde önceki kaymakam ve kayyım Hüseyin Çam ile ilgili Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan Asi İnşaat yetkilisi, kayyımın ihalelerden pay aldığını ileri sürdü. Asi İnşaat yetkilisinin dilekçesinde, firmasına verilen ihale karşılığında kayyımın bürokratları aracılığıyla "komisyon" aldığını belirtirken, 2020 yılının Nisan ve Mayıs aylarında belediye tarafından yapılan parke taşı ihaleleriyle ilgili, "İhale öncesi Hüseyin Çam parke taşının metresini 50 TL iken ihalede 70 TL, bazalt döşemesinin ise metresinin 90 TL iken 130 TL olarak göstermek istedi" dedi.

BirGün Gazetesi'nde yer alan habere göre; kayyım Hüseyin Çam'ın parke taşının metrekaresinde 20 TL, bazalt asfalt döşemesinin metrekaresinde ise 40 TL'nin kendisine verilmesini istediğini kaydeden Asi İnşaat yetkilisi, "Hüseyin Çam, Hasan Kahraman’a borcu olduğunu söyledi ve kendine düşen payı ona vermemi istedi. Çam’ın yönlendirmesiyle 650 bin TL’yi Hasan Kahraman’a, bir kısmını bankadan havale ederek gönderip, bir kısmını da kendi ofisinde yanlarında kimse yokken elden teslim ettim" iddiasında bulundu.

İzmir'deki Las Tesis davasına beraat İzmir'deki Las Tesis davasına beraat

Hüseyin Çam'ın kayyım olduğu 2021 yılının Nisan ayında bir başka parke taşı ihalesi yapıldığını ve ihalenin kendilerine verildiğini kaydeden şirket yetkilisi, bunun üzerine kayyım Çam'ın kendisini makamına çağırdığını, metrekare başına 2 TL vermesini istediğini, metrekare başına 1,5 TL tutar üzerinden anlaştıklarını söyledi. Anlaşmalarının ardından kayyım Çam'ın ihale anlaşmasının imzalanması hususunda Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kalkan’a talimat verdiğini, Mehmet Kalkan'ın sözleşmeyi imzalamak için 600 bin TL talep ettiğini, ancak kendisinin 400 bin TL vererek anlaştığını kaydeden şirket yetkilisi, Hüseyin Çam'ın payına düşen 807 bin TL’yi Abdulkadir Eryılmaz’a vermesini istediğini belirtti. Bu parayı bankadan havale yoluyla Eryılmaz’a gönderdiğini, Mehmet Kalkan’ın istediği 400 bin TL'yi ise Kızıltepe Belediyesi'nde Fen İşleri Müdürlüğü’nde şef olarak görev yapan Fuat Kaya’ya verdiğini dile getiren şirket yetkilisi, kayyım ve bürokratlarının daha sonra birbirine düştüğünü kaydetti.

Pişmanlık duyduğunu dile getiren Asi İnşaat yetkilisi, kendisinden sürekli olarak para isteyen ve para alan kayyım Hüseyin Çam ile Fuat Kaya, Mehmet Kalkan ve Kızıltepe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde çalışan görevlilerden şikâyetçi oldu.

Hasan Kahraman iddiaları reddederken, kayyım Çam da bütün ihaleleri açık ihale usulü ile yaptığını öne sürerek, "İddialar yalan ve iftiradır. Ben de bu iftirayı atanlar hakkında yasal haklarımı kullanacağım" dedi.

Bahsi geçen ihaleler Elektronik Kamu Alımları Platformu'nda (EKAP) yer almadığı ortaya çıktı. Mezopotamya Ajansı'nın (MA) ulaştığı Asi İnşaat yetkilisi, ihalelerin EKAP'a yüklenmediğini söyledi. Kayyım Çam'ın ihaleleri "açık usule" göre yaptığı iddiasının aksine firma yetkilisi, "Bu ihaleler EKAP'ta yok. Bunlar açık dosya, elden verilen. Muhtemelen bu hafta ifade için çağıracaklar. Gidip ifademizi vereceğiz" şeklinde konuştu.