Diyarbakır’da bir araya gelen 68 sivil toplum örgütü, Diyarbakır Tarım Konseyi’ni kurdu. Tarım Konseyi’nin kuruluşu, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısıyla deklare edildi. Toplantıya Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şube Başkanı Samed Ucaman ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

112 çalışanları: Sözler tutulmadı 112 çalışanları: Sözler tutulmadı

Toplantıda konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır’ın tarım alanındaki önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: “İlimizin sahip olduğu tarımsal potansiyelini daha iyi değerlendirmek, Diyarbakır’da tarım sektörünü büyütmek, sürdürülebilirliğini ve katma değerini artırmak, tarım sektöründe faaliyet gösteren kamu ve özel kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak ve sektörün büyüme stratejilerini doğru belirlemek için Diyarbakır Tarım Konseyi'ni kurduk."

Diyarbakır Tarım Konseyi’nin yönetimine dair de bilgi veren Yeşil, “68 üyeyle kurulan konseyimizin 9 kişilik icra kurulu bulunmaktadır. Konseyimiz kamu kurumlarından destek alarak danışma kurulu ve konu uzmanlarından oluşacak çalışma gruplarını kurarak, hizmet vermeye devam edecektir. Konseyimizin icra kurulu Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanlığı, Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Veteriner Hekimleri Odası Diyarbakır Şubesi, Lice Kadın Girişimi Öğretim ve İşletme Kooperatifi, Bismil Pamuk Üreticileri Birliği, Damızlık Manda Süt ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği ve Tohum Üreticileri temsilcilerinden oluşmaktadır."