Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AYM’nin Can Atalay ile ilgili kararında Yargıtay’ın daha önce hukuka aykırı hareket ettiği tespitinde bulunmasına rağmen, “Yargıtay'ın vereceği karara bakacağız” açıklamasında bulundu.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM),  seçilme hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmettiği Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay, tahliye edilmiş değil. Tahliye edilmesi yönündeki kararın gönderildiği yerel mahkeme olan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, kararı tanımayarak Atalay hakkında tahliye kararı vermedi ve dosyayı daha önce karara bağlayan ve AYM’nin kararını bozduğu Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ne gönderdi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, mahkemenin Can Atalay kararına ilişkin kendisine yöneltilen soruya, “Adalet Bakanı'nın yorum yapması mümkün değil. Yargı bağımsızdır. Türkiye Cumhuriyeti devleti hukuk devletidir" yanıtı verip, şu ifadeleri kullandı:

Savcının yargılamaya devam talebine mahkemeden ret Savcının yargılamaya devam talebine mahkemeden ret

"Yorum farkıyla anayasanın bazı maddelerinin yok sayılması anayasaya aykırıdır. Anayasamızda yüksek mahkemeler vardır. Yargı sürecini bekleyeceğiz. Karara saygı duyacağız. Yargıtay'ın vereceği karara bakacağız. Hep beraber süreci inceleyeceyiz. Hep beraber hukuk devletini koruyalım. 83. madde yeni icat edilmedi. Hukuk devletini korumak herkesin görevidir."