Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 14 Ekim'de yapılan ev baskınında ikinci defa gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Kuzey ve Doğu Suriyeli İsam Hacıramadan’ın cezaevinde olduğu ortaya çıktı.

Ailesinin 14 Ekim’den bu yana haber alamadığı Hacıramadan’ın kardeşi Süleyman Hacıramadan, ağabeyinin paramiliter grupların kontrol ettiği Kuzey ve Doğu Suriye kenti Girê Spî’de cezaevinde olduğunu öğrendiklerini aktardı.

Ağabeyinin kendisi gibi cezaevinde tutulan ve serbest bırakılan tanıdıkları bir mülteci ile haber gönderdiğini kaydeden Hacıramadan, ağabeyinin serbest bırakılmasını istedi.

İsam Hacıramadan’ın kardeşi Süleyman Hacıramadan ise, kardeşinin 10 yıldır Kızılıtepe’de yaşadığını ve açtığı iş yeriyle meşgul olduğunu söyledi. Kardeş Hacıramadan, "Arabasını satıp, iş yerindeki eşyaları boşalttıktan sonra ailesini alıp Dirbesiyê’ye dönmek istiyordu. Ancak 14 Ekim’de gözaltına alınmasının ardından haber alamadık” dedi.

Ne olmuştu?

Ankara’da 1 Ekim günü Emniyet Genel Müdürlüğü'ne dönük yapılan eylemin ardından 3 Ekim'de Diyarbakır Antep, Mardin, Batman, Şırnak, Mersin, Denizli, Konya, Kayseri, Isparta, Balıkesir, İstanbul, Antalya, Adana, Bursa, Kocaeli ve Amasya’da 55 kişi gözaltına alınmıştı. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınanlardan birisi de İsa Hacıramadan'dı.

Gözaltına alınanlardan 33’ünün emniyet ve savcılık işlemlerinin ardından serbest bırakılmalarına karar verilirken, 18 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hacıramadan’ın da aralarında mülteciler, serbest bırakılmadan Urfa İl Göç İdaresi’ne bağlı Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) götürüldü. 9 Ekim’de burada tutulan 36 mülteci, rızaları dışında sınır dışı edildi. Mültecilere zorla "Gönüllü Geri Dönüş" formları imzalatıldığı ise daha sonra ortaya çıktı.  Emniyet ve savcılık sorguları sırasında mültecilere yine Kuzey ve Doğu Suriye'de bulunduğu iddia edilen "Saziya Ewlekariya Leşkeri (SEL)" hakkında sorular yöneltilerek, oluşum içerisinde yer alan kişilerin teşhis edilmesi istendiği de öğrenildi.

Sınır dışı edilen Hacıramadan, 11 Ekim'de sınırı aşıp Kızıltepe'de yaşayan ailesinin yanına geri döndü. Ailenin evine 14 Ekim'de yapılan polis baskını ile Hacıramadan yeniden gözaltına alındı.

İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Hacıramadan'ın ailesine, Urfa Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) gönderildiği bilgisi verildi. Ancak Urfa GGM, Hacıramadan’ın kendilerine getirilmediğini, yanlarında kayıt olmadığını avukatlara bildirdi.

14 Ekim’den bu yana haber alınamayan Hacıramadan’ın kardeşi Süleyman Hacıramadan, Mezopotamya Ajansı’na (MA) şu açıklamayı yapmıştı: “Eşinin ailesini kim olduğunu bilmediğimiz birileri telefon ile aramış. Ağabeyimin Mardin’de istihbaratın elinde olduğunu, oradan çıkarabileceğini söylemiş. Ancak bunun için çok fazla paraya ihtiyaç olduğunu, parayı ödemeleri durumunda ağabeyimi evine getirebileceğini söylemiş."

DEM Parti yöneticisinin aracı tarandı DEM Parti yöneticisinin aracı tarandı

Hacıramadan’dan haber alamayan ailesi, son olarak İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi’ne başvurarak savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. (MA)