Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Türkiye'de 2016 yılında başlayan kalıcı yaz saati uygulamasına devam edilmesine karşı bir kez daha sesini yükseltti. Kalıcı yaz saati uygulamasının derhal kaldırılması gerektiğini belirten Veli-Der, yetkililere çağrıda bulundu.

Dünyanın farklı ülkeleri 29 Ekim’de kış saati uygulamasına geçerken, Türkiye’de ise bu durum 2016 yılından beri uygulanmıyor. Kış saati uygulamasının rafa kaldırılarak, kalıcı yaz saatine geçilmesinin ardından Kasım ayından sonra başta öğrenciler olmak üzere çalışanların çoğu karanlıkta yola koyulmak zorunda kalıyor.

Her yıl aynı manzaralara şahitlik eden Türkiye’de, güvenlik riskleri çokça konuşuluyor. Güvenlik risklerinin yanında ise uzmanları kalıcı yaz saatinin öğrencilerin fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimleri açısından uygun olmadığını belirtiyor.

Her yıl kalıcı yaz saatine karşı ses çıkaran Veli-Der, bu yılda bir açıklama yaptı ve yetkililere çağrıda bulundu:

“Uzun yıllardır kalıcı yaz saati uygulamasından vazgeçilmemesi sebebiyle ülkemizde çocuklarımız karanlıkta yollara düşüyor. Saatlerin geri alınmaması özellikle öğrencileri olumsuz etkiliyor. İkili eğitime devam eden öğrencilerimiz daha fazla zorlanıyor. Okullardan aldığımız bilgilere göre öğrencilerimiz genellikle 1. dersi uyuklayarak geçiriyorlar, bu da ders verimliliğini düşürüyor.

Eğitime ara verilen il ve ilçeler Eğitime ara verilen il ve ilçeler

Uzmanlara göre uyanma zamanımızın gün ışığının beyne ulaşmasıyla uyku hormonu olan melatonin seviyelerinin düşmesiyle ilişkili olduğu biliniyor. Bu yüzden sadece 1 saatlik bir fark bile tüm biyolojik sistemlerimizi olumsuz etkileyebiliyor. Psikologlar, geç ve erken saatteki derslerin öğrencilerin fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimleri açısından uygun olmadığı görüşünde.

Bu nedenlerle, bir an önce kalıcı yaz saati uygulamasından vazgeçilmelidir. Uzmanların da aynı görüşte olduğu bu konuyu yıllardır dile getiriyoruz. Ancak yetkililer hala çocuklarımızın bu mağduriyetine ve bilimsel gerçeklere kulaklarını tıkamaktadırlar. Öğrenci Veli Derneği olarak bu uygulamayı doğru bulmuyoruz ve yaz saati uygulamasının sonlandırılarak kış saati uygulamasına geri dönülmesini talep ediyoruz.”