SUR AJANS- Diyarbakır’da Bilim ve sanat merkezi (BİLSEM) sınavları, 10 Şubat-7 Nisan tarihleri arasında Borsa İstanbul Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapıldı.

KESK’ten Yeni müfredata tepki: Sorgulamayan bireyler yetiştirilmek isteniyor KESK’ten Yeni müfredata tepki: Sorgulamayan bireyler yetiştirilmek isteniyor

Bilsem Diyarbakir

İlkokul birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin yeteneklerini belirlemek amacıyla düzenlenen BİLSEM sınavları 18 Nisan’da açıklanıyor.

BİSEM sınavını geçen öğrenciler 18 Nisan’da açıklanacak sonuçların ardından zeka testine tabi tutulacak.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen BİLSEM sınavları, özel yetenekli çocukların potansiyellerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilirken, bu yılki BİLSEM sınavlarına Diyarbakır’da 12 bin 987 öğrenci başvuru yaptı.

Resim, müzik ve genel zihinsel beceri olmak üzere üç ayrı kategoride değerlendirmeye katılan öğrenciler, Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitim alma hakkını kazanabilmek için ter döktü. Sınavda öğrencilere 40 dakikalık sınav süresi tanınırken, Diyarbakır’daki öğrencilerin 15 dakikada sınavdan çıktığı gözlendi.

BİLSEM sınavlarında Türkiye ortalaması yüzde 8 olurken, geçen yıl Diyarbakır’da 402 öğrenci sınavları kazanarak Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitim alma hakkı elde etti.

Editör: Haber Merkezi