SUR AJANS- Turuş Köyü Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Salih Yıldırım, “Kadınların kendilerine ait bir ortamı oldu. Düşünsenize bir köyde kahvehane yok, erkeklere ait bir mekân yok ama kadınlara ait bir mekan var” dedi.

Meteorolojiden bölge illeri için kritik uyarı Meteorolojiden bölge illeri için kritik uyarı

Adıyaman merkeze bağlı Turuş Köyü’nde Çocuk ve Kadın Destek Merkezi kuruldu. Yurtdışından, yurtiçinden yurttaşların ve köy halkının katılımı ile açılışı yapılan destek merkezinde konuşan Turuş Köyü Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Salih Yıldırım, “Bugün 10 aydır yürüttüğümüz bir çalışmanın ilk aşamasını bitirdik. Köyümüzde kurduğumuz Çocuk ve Kadın Destek Merkezi’nin açılışını yapıyoruz. Büyük bir emek ve uğraş ile açtığımız destek merkezi köydeki çocukların eğitimine, sosyal ve bilişsel becerisine çok güzel şeyler katacaktır. Özellikle soğuk kış günlerinde ders çalışma ortamı bulamayan çocuklar gidip ders çalışabilecek, kitap okuyabilecekler, sınavlara hazırlanabilecekler” dedi.

“Kadınların bir mekanı var”

Yıldırım, kadınların boş zamanlarında vakitlerinin önemli bir kısmını destek merkezinde değerlendireceklerini ifade ederek şöyle devam etti:

“Yapılacak atölye çalışmaları ile çocukların becerileri gelişecek, ufukları açılacak. Kadınların kendilerine ait bir ortamı oldu. Düşünsenize bir köyde kahvehane yok, erkeklere ait bir mekân yok ama kadınlara ait bir mekan var. Kadınlar bir araya gelmek istedikleri zaman mekanlarını açıp bir araya gelip konuşabilecekler. Kadınların sorunlarını dinleyecek, sorunlarına çözüm üretecek birileri gelecek. Sağlık, bilişsel, sosyal gelişimleri yönünde eğitimler yapılacak. Kişinin kendini değerli hissedeceği çalışmalar yapılacak. Üretebilmeleri, aile ekonomisine katkı verebilecek çalışmalar yapılacak. Ve bunlar bir köyde, kırsalda başarılıyor.”

“10 aydır bu çalışmanın içindeyiz”

Projenin yeni olmadığını ve uzun zamandır üstünde çalışma yürüttüklerini dile getiren Yıldırım, “Tabi ki bu çalışma, bu gelişmeler bir günde olmadı. 10 aydır bu çalışmanın içindeyiz. İlkin bir fikirdi, bu fikir ulusal sınırlar içinde gelişti sonra da uluslararasına ulaştı. Fikrimiz olumlu cevaplar buldu. Adıyaman’ın bir köyünün ismi önce İstanbul’a sonra da İngiltere’ye ulaştı. Bize katkı veren, emek veren kişilere, kurumlara teşekkür ederiz. Köyümüze bölgemize hayırlı olsun” diye konuştu.

Kaynak: PİRHA