SUR AJANS- Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz, bugün cezaevine giriyor.

AKD Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz ile Antep Şube Başkanı olarak atanan Hasan Çolak hakkında “İhtiyati Tedbire Muhalefet” nedeniyle hapis cezası verilmişti. Ankara’da 1 Mart 2024’te yapılan duruşmada AKD Genel Başkanı Yılmaz ile Antep Şube Başkanı Çolak hakkında 3 gün disiplin hapsi cezası uygulanması yönünde karar çıkmıştı.

Yılmaz, bugün İzmir Bayraklı Adliyesi’nden teslim olacak.

“Mahkemeden 3 günlük disiplin hapsi kararı çıkarıldı”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz, AKP’ye yakınlığıyla bilinen AKD Antep Şube yönetiminin kurumun kurallarına uymayan davranış ve uygulamaları nedeniyle AKD Genel Merkezi tarafından müdahalede bulunulmuştu. Görevden alınan Antep Şube yöneticilerinin mahkemeye gitmeleri sonucu derneğin genel başkanı Seher Şengünlü Yılmaz ve Hasan Çolak hakkında mahkeme 3 gün disiplin hapis cezası verdi.

Savunmaları dahi alınmadan hapse mahkum edilen Yılmaz, PİRHA’ya şunları ifade etmişti:

“Hakim, ‘karar önünüzdeki ekranda okuyabilirsiniz’ dedi. Avukatımız belge sunmak istedi ve ‘bir üst mahkemeye itiraz edersiniz’ diyerek celseyi kapattı. İçeriye girdiğimizde karar önceden verilmişti. Elimizdeki belge ve delillerle İstinaf Mahkemesi’ne itiraz etmemize rağmen İstinaf’tan da jet hızıyla ret geldi. Ve bu sürede bir ara kararla bana 3 günlük disiplin hapsi kararı çıkarıldı.”

Yılmaz, bu hapis kararının bir gözdağı, sembolik bir ceza olduğunu söyledi.

Dersim’de pişirilen aşure pay edildi Dersim’de pişirilen aşure pay edildi

Ne olmuştu?

AKD Antep Şubesi Başkanı Yılmaz Demirdelen ve yönetim kurulu üyeleri, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı ile ilişki kurması ve yolsuzluk yaptıkları iddiası ile genel merkez tarafından 8 Ocak’ta görevden alınmıştı. Gelişmeler ardından AKD Antep Şubesi’ne geçici yönetim atandı.

Usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle görevden alınan Yılmaz Demirdelen ve yönetim kurulu üyeleri, 22 Şubat’ta mahkemeye çıkmıştı. Alevi Kültür Dernekleri’nin yaptığı itiraz talebi, Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafınca İstinafın yolu açık olmak kaydıyla ‘ihtiyati tedbir’ kararına karşı yapılan itirazı reddetmişti.

Gelinen aşamada ise AKD Genel Başkan Seher Şengünlü Yılmaz ile Antep Şube Başkanı olarak atanan Hasan Çolak hakkında “İhtiyati Tedbire Muhalefet” nedeniyle hapis cezası verildi. Ankara’da 1 Mart 2024’te yapılan duruşmada AKD Genel Başkanı Yılmaz ile Antep Şube Başkanı Çolak hakkında 3 gün disiplin hapsi cezası uygulanması yönünde karar çıktı. İstinaf Mahkemesi’ne itiraz edilmesine rağmen İstinaf’tan da jet hızıyla ret geldi.

Editör: Haber Merkezi