DEM Parti Iğdır eşbaşkan adaylarının itirazı kabul edildi DEM Parti Iğdır eşbaşkan adaylarının itirazı kabul edildi

SUR AJANS/ Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 31 Mart yerel seçimleri için aday gösterilecek isimler için başlattığı halk oylaması bugün Diyarbakır’ın Kayapınar, Silvan, Bismil ve Şırnak’ın Cizre ilçesinde devam ediyor.

Diyarbakır’da ikinci tura kalan ilçelerde ön seçim bugün yapılacaktı ancak önceki gün teknik aksaklık gerekçesiyle iptal edilen Kayapınar, Silvan ve Bismil nedeniyle ikinci tur seçimleri yarına kaldı. 1’i büyükşehir ve 7 il ile 40 ilçede ise yerel seçimlerde gösterilecek adaylar belli oldu.

Diyarbakır’da yaklaşık 4 bin 500 delegenin oy kullanacağı Kayapınar ilçesinde sandık, Ayaz Elgance Düğün Salonu’nda kuruldu. Oy kullanacak delegeler sabahın erken saatlerinde ön seçimin yapılacağı salonun önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Önceki gün yaşanan teknik aksaklıkların yaşanmaması için DEM Parti, gelen eleştiriler doğrultusunda bugün oy verme işleminin olduğu salonda daha sıkı önlem aldı.

 Kayapınar’da Sur Ajans’a konuşan DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, “Halkın çok büyük bir ilgisi var. Sabahın erken saatlerinde halkımız oy kullanacağı salonun önüne geldi. Şuanda da dışarıdaki soğuğa rağmen oy kullanma işlemi çok yaygın ve yoğun bir şekilde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘Sayım ve dökümü tüm halkımıza açık yapacağız’

 Oy verme işleminin ardından da halkın sonuçları öğrenmek için salonun önünde bekleyişlerini sürdürdüğünü aktaran Bozan, “Biz oy sayımını ve dökümünü sadece aday adaylarına değil tüm halkımıza açık bir şekilde yapacağız” dedi.

‘Genel Merkezi’n kararını değil, halkımızın kararı hayata geçirildi’

“3 gündür ön seçimin yapıldığı yerlerde Genel Merkezimizin aldığı bir kararı hayata geçirmedik. Halkımızın aldığı kararı hayata geçirdik” diyen Bozan, ön seçim için oy kullanacak delegelere de çağrıda bulundu ve şöyle devam etti:

“Biz ön seçimi çok önemsiyoruz. Biz bu ön seçimi çok önemsiyoruz. Çünkü ilk defa böyle bir deneyim yaşıyoruz. Bu deneyimi yaşamamızın esas sebebi de halkımızın verdiği karar. Aslında biz son 3 gündür ön seçimin yapıldığı yerlerde Genel Merkezimizin aldığı bir kararı hayata geçirmedik. Halkımızın aldığı kararı hayata geçirdik. Bugün burada yaşananlar halkımızın kararıdır. Halkımız kendi oylarıyla kendi yöneticilerini belirliyor ve bizim şundan şüphemiz yok; 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde de aynı şekilde halkımız iradesine sahip çıkacak.Şuanda Kayapınar, Silvan ve Bismil’de ön seçim devam ettiği için oy kullanacak halkımızı oy kullanmaya davet ediyoruz”

Editör: Arif Bulut