Arif Bulut/ÖZEL HABER

Almanya’dan nişanlısını görmek için Diyarbakır’a gelen Semih Demircan (30) adlı yurttaş, nişanlısıyla birlikte Diyarbakır’dan Elazığ’a giderken yol kontrolü noktasında polis tarafından darp edildi. Polislerin nişanlısının yanında kendisine hakaret ve küfür ettiğini söyleyen Demircan, “Bana ‘Seni süründüreceğim. Burası geldiğin ülkeye benzemez’ dedi” ifadesini kullanarak olaydan sonra hastaneden darp raporu aldığını ancak  darp raporunu talep etmesine rağmen hastanenin kendisine darp raporunu vermediğini belirtti.

Almanya’dan memleketi Elazığ’a gelen Semih Demircan, dönüşüne bir gün kala nişanlısını görmek için 7 Mayıs’ta Diyarbakır’a geldi. Aynı gün nişanlısıyla birlikte ailesiyle vedalaşmak için aracıyla tekrar Elazığ’a gitmek isteyen Demircan, saat 14:00’da Ergani’nin girişindeki polis kontrol noktasında durduruldu. Polisin kendisinden kimlik istediğini aktaran Demircan, vatandaşı olduğu Almanya Federal Cumhuriyeti’ne ait kimlik kartını verdikten sonra araçtan indirildiğini, üst aramasına tabi tutulduktan sonra da ince arama dayatıldığını ve buna hukuki gerekçe göstererek itiraz ettikten sonra polis tarafından darp edildiğini söyledi.

“Burası geldiğin ülkeye benzemez”

İnce aramaya hukuki boyut gerekçesiyle itiraz ettikten sonra karşılaştığı durumu dile getiren Demircan, “Üst aranmamızın yapılacağı istendi ve bende kabul ettim. Fakat sonrasında detaylı ince arama yapacaklarını söylediler. Ben de bunun üzerine arama kararının olup olmadığını sordum. Onlar da göstermeyeceklerini söyleyip, aralarından biri ‘Burası geldiğin ülkeye benzemez’, diyerek tehditkar bir tepki ile üzerime yürürken, öteki memur kolumdan tutup çekiştirmeye başladı” dedi.

“Beni araca bindirdiklerinde burnum kanıyordu”

Kendisini kontrol noktasının iç kısmına almaya çalışan polislerin, “Geç içeri geç arama kararını göstereceğim sana. Sen kimsin bize karşı çıkıyorsun, siz yurt dışından gelenler hepiniz böylesiniz, özel ilgi bekliyorsunuz” dediğini sözlerine ekleyen Demircan, “Birden fazla polis memuru beni ters kelepçe pozisyonuna getirerek darp etmeye başladı. Beni araca bindirdiklerinde burnum kanıyordu. Araç içerisinde şiddetin yanı sıra tehdit ediyorlardı beni. Bana ‘ilerde sana arama kararını göstereceğiz. Seni süründüreceğim’ şeklinde tehidit ve hakaret ediyorlardı” şeklinde konuştu.

“Birçok insandan duyduğumun gerçeğini yaşadım”

Darp edildikten sonra hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 265’inci maddesinden işlem yapılmak üzere emniyete götürüldüğü bilgisini paylaşan Demircan,  “Nişanlımı orda bırakarak bulunduğumuz konumdan ayrıldık. Olay esnasında engellenmeme rağmen elimden geldiğince videolar kayda almaya çalıştım. Birçok insandan duymuş olmama rağmen inanmak istemediğim gerçeği bizzat yaşadım. Ülkem adına üzgünüm. Bu ve bunun gibi görevi kötüye kullanıp kendi halkına zulmedenlerin cezasız kalmaması ve bu gibi durumların bir nebze de olsa önüne geçebilmek adına bu durumu siz değerli kamuoyu ile paylaşmak istedim” dedi.

Önce darp edildi sonra arama kararı çıkartıldı

Polislerin kendisini darp ettikten ve emniyette götürdükten sonra detaylı arama kararı çıkarttığını dile getiren Demircan, emniyetten sonra jandarmaya uğradığı darp, tehdit ve hakarete ilişkin şikayet etmek için başvurduğunu kaydetti.

Jandarma polislerin ifadesini aldı

Demircan, polisler hakkında şikayetçi olmak için jandarma başvurduğunu ve jandarma tarafından kendisinin ve polislerin ifadesinin alındığını, bu ifadelerin tutanaklara geçtiğinin bilgisini paylaştı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz