Özel Haber: Ali Abbas Yılmaz

Amedspor ile yolları ayrılan Teknik Direktör Serdar Bozkurt, bugün fesih sözleşmesini imzalamasının ardından ilk açıklamasını Sur Ajans’a yaptı.

TFF 2. Lig Kırmızı Grupta şampiyonluk mücadelesi veren Amedspor ile yolları ayrılan teknik direktör Serdar Bozkurt, Sur Ajans’a yaptığı değerlendirmede takımın şampiyonluk yarışının sürdüğünü ve Amedspor’un layık olduğu üst lige çıkması temennisini dile getirdi.

Bozkurt Amedspor ile sözleşmesinin feshi ve vedalaşmak için geldiği Diyarbakır’da Sur Ajans’a konuştu.

‘İnancımı hiçbir zaman yitirmedim’

Amedspor’un şampiyon olacağına inancını vurgulayan Bozkurt, ayrılığa ilişkin olarak şunları söyledi:

“Şampiyon olacağımıza inanıyorduk. Her ne kadar ilk yarının son haftalarında biraz skoru elde edemesek de puan farkı açılsa da bizim için hiç fark etmiyordu. Ben inancımı hiçbir zaman yitirmedim. Ama yönetim böyle bir tasarrufu olduğunu söyledi. Bunun karşısında da yok diyemedik. Sonuçta nasıl bu yönetim bizi buraya layık gördüyse karar da onlarındır, tercihlerine saygı duymak gerekiyor. Böyle bir ayrılık oldu.”

‘Sorunları tespit etmiştik ve gerekli önlemlerini devre arasında alacaktık’

Amedspor’un içinde bulunduğu tabloyu değerlendiren Bozkurt, takımın güçlü bir oyun sergilediğini belirterek şunları ifade etti: “Şöyle bakmak lazım; futbol kulüplerine hep şunu söylüyorum, genel gidişata bakmak gerek. 3-4 haftalık gidişatlara değil de genel tabloya bakmak lazım. Genel tabloda neredeyiz, nasıl bir durumdayız. Veya sezon başında bakıldığında ilk yarının sonunda neyi hayal ediyorsunuz, bu takımın nerede görüyorsunuz dediğinizde tabloya bir baksanız, yorumu ona göre yapsanız kötü bir yerde olmadığımızı göreceksiniz. Biz ilk 8-10 hafta çok iyi bir giriş yaptık. Onun arkasında arka arkaya alınamayan skorlar neticesinde iş bu duruma geldi. Takımda çok büyük sorunlar varmış gibi algılandı. Ki, biz sorunları tespit etmiştik ve gerekli önlemlerini devre arasında alacaktık. Ama tabii nasip değilmiş öyle diyelim. Ben iyi giderken de hep söyledim, bir iki haftalık duruma göre değil genel duruma göre değerlendirme yaparım. Daha ligin çok erken olduğunu söylüyordum. Hala da söylüyorum lig erken ve 25-26’ncı haftadan sonra şekillenir diye. Ama tabii yönetimin aldığı karara saygı duymak gerekiyor.”

‘Hücumda gol atma becerimiz biraz kısıtlıydı’

Gol atmakta yaşanan eksikliklere dair de Bozkurt şu değerlendirmeyi yaptı: “Bizim hücumda etkinliğimiz biraz kısıtlıydı. Biz oyun anlamında bir sıkıntı yaşamıyorduk. Hemen hemen her maçta rakibe göre yüzde 60-65 oranında oyunun kontrolü bizdeydi. Hücumda gol atma becerimiz biraz kısıtlıydı. Bunu da sadece forvet oyuncularına bağlamamak gerekir. Bunun içine kenar oyuncularını da katmak gerekiyor. Onların katkısı biraz düşük kaldı. Hem asist hem gol anlamında biraz sıkıntı yaşadık. Top oynamada bir sıkıntımız yoktu. Üçüncü bölgeye yerleşmede de bir sıkıntımız yoktu. Bunların hepsini çok iyi yapıyorduk. Ama orada belli bir dakikadan sonra oyuncunun becerisi ortaya çıkıyor. O noktada biraz sıkıntı yaşadık. Tabii sonuçta futbol netice oyunu ve gol atmadığınız zaman oynadığınız oyunun da bir anlamı kalmıyor. İstediğiniz kadar rakibe üstünlük sağlayın, istediğiniz kadar topa sahip olun hiçbir önemi kalmıyor. Biz bunun farkındaydık. Ona göre transfer listemizi hazırlamıştık. Ona göre çalışmalarımızı yapıyorduk.”

‘Doku uyuşmazlığı bir anda ortaya da çıkmaz’

Amedspor Başkanı Aziz Elaldı’nın yaptığı “Doku uyuşmazlığı” tanımlamasına katılmadığını ifade eden Bozkur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Katılmıyorum, bana göre talihsiz bir açıklama. Doku uyuşmazlığı diye bir şey olamaz. Doku uyuşmazlığı olursa 5-6 haftada olur, 18-19’uncu hafta olmaz. Doku uyuşmazlığı bir anda ortaya da çıkmaz. Hocanın oyun yapısına, kişiliğine, ilişkilerine bakarsınız ve bir sıkıntı varsa bunu daha erken tespit edersiniz. Eğer 18-19 haftada bunu tespit edemediyseniz olmaz bu. Aziz Başkan açısından talihsiz bir açıklama olmuş. Aziz Başkan çok sevdiğim, saygı duyduğum bir başkan. Çok da iyi, fedakar bir başkan. Kulüpte ödemeler konusunda da bir sıkıntı yok, ödemeler gayet yerinde yapılıyor bu konuda hevesli.”

‘Yarış devam ediyor, panik yapılacak bir ortam yok’

Diyarbakır Büyükşehir’de ücretsiz yaz spor okulları Diyarbakır Büyükşehir’de ücretsiz yaz spor okulları

Amedspor’un şampiyonluk yolunda bir sorun olmadığına dikkat çeken Bozkurt, şöyle konuştu: “Amedspor’un şampiyonluk yarışında şansı devam ediyor, hiçbir sıkıntı yok. Mesut Hoca çok tecrübeli biridir. Abimiz gibidir, devamlı konuşuyoruz. Buraya gelmeden önce de konuştuk, kendisiyle fikir alışverişinde bulunduk. Ondan yana bir sıkıntımız yok. Bu takımı sonuçta yönetimin verdiği katkılarla biz kurduk, çok ciddi bir emeğimiz var. Birçok oyuncunun gelmesine vesile olduk. Tabii ki, kurduğumuz bir takımın şampiyon olmasını isteriz. Onları o ligde görmek isteriz. Yarış devam ediyor, panik yapılacak bir ortam yok. 7 puan çok büyük bir fark değil bu ligde. Alınacak 2 galibiyet ve rakibin alacağı 2 beraberliğe bakar. Panik yapılacak bir ortamın olmadığını hep söylüyorum. Ama tabii biz çok iyi giderken aldığımız bir beraberlikte dahi bir kriz ortamı oluştu. Tabii önemli olan krizleri yönetebilmektir. Ben burada krizlerin iyi yönetilmediğini düşünüyorum.”

‘Umarım bu takım (Amedspor) layık olduğu üst lige çıkar’

Bozkurt, son olarak ise şunları söyledi: “Biz çok zevk alarak çalıştık. Onur duyarak çalıştık. Çok büyük bir camiada çalıştık bunun farkındayız. Büyük camiaların baskısı büyük olur. Bunu da hissettik. Bu baskı bize artı motivasyon olarak yansıdı, daha çok çalıştık. Oyuncularımızla bunu yansıttık. Ben oyun olarak çok geride olduğumuzu düşünmüyorum. Birçok maçta çok iyi oynayarak skor alamadığımız zamanlar oldu. Mutlaka hatalarımız olmuştur. Hep söylüyorum, sadece Diyarbakır ile sınırlı bir camia değil. Bölge halkının takımı. Çok istiyorduk şampiyon olmayı. Böyle bir camiada şampiyonluk yaşamanın hayalini kuruyorduk. Bize nasip olmadı, umarım başkalarına nasip olur ve bu takım (Amedspor) layık olduğu üst lige çıkar.

Bozkurt: Şampiyonluk için sabırlı olmak gerekiyor

Amedspor’un yollarını ayırdığı Teknik Direktör Serdar Bozkurt, kulüple çalışmaya başladığı ilk günlerde Sur Ajans’a yaptığı değerlendirmelerde şampiyonluk için sabrın önemine vurgu yaparak şu ifadeleri kullanmıştı: “Tabii biraz sabırlı olmak gerekiyor, şampiyonluk o kadar kolay değil. Çok ciddi ve zor bir grupta mücadele ediyoruz. Şampiyonluk parolası ile lige çıkacak 6-7 takım olacak ama lig ilerledikçe işin seyri değişiyor. Burada camia olarak sabırlı olmak gerekiyor. Sadece bir teknik adam şampiyon yapamıyor. Sadece futbolcu da şampiyon yapamıyor. Seyircisiyle, basınıyla, yönetimiyle bir bütün olmak, sabırlı olmak gerekiyor. Hemen bir mağlubiyette ya da beraberlikte ortalığın ayağa kalkmaması gerekiyor. Bu camia aslında o konuda sabırlı. Ayakta duran takımlar şampiyon oluyor. Hep birlikte hem iyi günde hem kötü günde bir olarak bu takımı iyi bir yere getirmek istiyoruz.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz