SUR AJANS- Alevi kurumları ve katliamda katledilenlerin aileleri, Madımak Katliamı’nın 31.Yılı nedeniyle, katledilen canların fotoğraflarının yer aldığı tişörtler ile Ankara Şubesi’nden Karşıyaka Mezarlığı’na yürüdü. Ardından, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 kişi, Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda ki anıt mezarda anıldı.

Alevi kurumları ve katliamda katledilenlerin aileleri, Madımak Katliamı’nın 31. Yılı nedeniyle “zaman aşımı kararını tanımıyoruz” diyerek, Karşıyaka Mezarlığı’nda düzenlenecek anma öncesinde, 6 Temmuz 1993 tarihinde olduğu gibi Ankara Şubesi’nden Karşıyaka Mezarlığı’na yürüdü. Yürüyüşün ardından, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Madımak Oteli’nde katledilen 33 canı, Ankara Karşıyaka Anıt Mezarlığı’nda andı.

Yapılan anmada ‘Madımak utanç müzesi olacak’ pankartı açılırken sık sık, ‘Sivas’ı unutma unutturma’, ‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’, ‘Sivas Katliamı’nın hesabını soracağız’, ‘Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar’ sloganları atıldı.

Anma katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapılmasıyla başladı.

“Mutlaka hesabını soracağız”

PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe konuşmasında şunları söyledi:

“Günlerde, haftalardır gündemimiz 2 Temmuz. 31 yıldır vazgeçmedik. 31 asır da geçse vazgeçmeyeceğiz. 33leri unutturmaya çalışıyorsunuz biliyoruz, katliamı aklamaya çalışıyorsunuz biliyoruz. Kararlıyız, kararlığı olduğumuzu da her fırsatta ifade etmeye devam edeceğiz. Bu davanın insanlık davası olduğunu çoktan deklare ettik. Bu dava insanlık davasıyla, insanlık var olduğu sürece bu dava sürecek. Herkesin eşit ve bir arada yaşayabildiği, özgür bir ortamı yaratıncaya kadar bu dava devam edecek. Bugün ki siyasal iktidar gücünü Madımak’tan aldı. Unuttukları bir şey var, biz de gücümüzü oradan alıyoruz. Onlar 30. Yılında “zaman aşımı” dediler, biz ise “zaman aşımı olmaz, bu bir insanlık suçudur” dedik.

10 Ekim için de zaman aşımı kararı verdiler. Bu adaleti sağlayamazsak, Sivas’ın hesabını soramazsak 10 Ekimi’de soramayacağız, ondan sonra gelecekleri de. Cumhuriyet tarihi boyunca, Koçgiri’den Zini Gediği’ne, Çorum’a, Maraş’a kadar, bugüne gelinceye kadar yaşadığımız. Bütün katliamların sorumluları belli, onlara kol kanat gerenler belli. Bu katliamı hazırlayan da, katliamcılara destek veren de devlettir. Biz yeniden başlıyoruz ve ilk gün olduğu gibi canlarımızı buraya uğurlarken yürüdüğümüz mesafeyi, yaklaşık 20 km’yi yürüdük. Dağları da aşarız. Mutlaka hesabını sorarız.”

“Unutmayacağız, unutturmayacağız”

ABF Genel Başkanı Mustafa Aslan ise “Bu dava bir insanlık davasıdır. Bu katliamı yapanları belli. Onlarca katliamın hesabını sormak için herkesin huzurunda söz veriyoruz. Unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Onların ellerinde bir utanç kaldı. Bizim elimizde ise unutmamak, unutturmamak var” diye ekledi.

İzmir’de gözaltına alınan 15 kişinin işlemleri sürüyor İzmir’de gözaltına alınan 15 kişinin işlemleri sürüyor

Yapılan konuşmalar ardından mezarlara karanfiller bırakılarak anmaya son verildi.

Kaynak: PİRHA