SUR AJANS- Diyarbakır Kent Konseyi, 8 yılı aşkın kayyım sürecinin ardından ilk kez Yenişehir ilçesinde ki Çand Diyarbakır’da 29’uncu Olağan Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Serra Bucak, Doğan Hatun ile kayyımla görevlerinden alınan eski belediye eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Hülya Alökmen Uyanık ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri katıldı.

3 ilçede bayraklar kırmızıya çevrildi 3 ilçede bayraklar kırmızıya çevrildi

Toplantıda divan başkanlığına Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, üyeliklere ise Rosa Kadın Derneği Başkanı Suzan İşbilen ve ÖHD üyesi Rıza Polat seçildi.

‘Kayyım demokrasiye net bir darbe olan, seçme-seçilme hakkına dönük bir uygulama’

Toplantının açılışını yapan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, kayyımlarla kentin ortak bilincini ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ve kent dinamiklerinin kararlardan uzak tutulduğunu söyledi. Kayyımla atamakla yeni bir başkan seçmenin amaçlanmadığını belirten Eren, “Amaç bu kentin dinamiklerinin söz sahibi olmasının önüne geçmektir. Bunu başardıklarını sandılar ama bu kent ortak yaşam bilincinden asla vazgeçmeyecek. Kayyım demokrasiye net bir darbe olan, seçme-seçilme hakkına dönük bir uygulamadır. Başta Van’da kendini gösterdi. Ama bu uygulamaya çok ciddi bir tepki ortaya çıktı. Hukuk eliyle yapılmak istenen darbe toplum mücadelesiyle geri çekildi. Şu anda Hakkari’de bu uygulanıyor” dedi.

‘Kent dinamiklerinin yönetimde yer alması engellendi’

Kent Konseyinin çalışmalarının yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Gösterim sonrası konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak, kayyıma rağmen Diyarbakır’da zorlu süreçlerde gelişen dayanışma ruhuna dikkat çekti. Bucak, sivil toplum ve yerel yönetimlerin bağının koparılmaya çalışılmasına karşı birlikte mücadele edeceklerini belirtti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Doğan Hatun, 8 yıldır Diyarbakır’daki kurumların yönetimde yer almasının kayyım tarafından engellendiğini ifade ederek, tüm kent dinamikleriyle birlikte çalışmalara başlamak gerektiğini vurguladı. Hatun, kent dinamikleriyle sorunların daha çabuk çözülebileceğine işaret ederek, “Bu kenti kurumlarımızla ve halkımızla birlikte yöneteceğiz” dedi.

‘Kentin direnen dinamiklerini görmek için geldim’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, kentin doğal dinamiklerine aykırı bir şekilde kente dıştan müdahale edildiğini belirterek, halkın bu müdahaleyi kabul etmeyerek, seçimlerde iradesini yeniden gösterdiğini kaydetti. Kışanak, “Ben buraya ‘Nerede kalmıştık’ sorusunu söylemek için değil, ‘neredeyiz’ ve ‘nereye doğru gidiyoruz’u görmek için geldim. Bu kentin direnen dinamiklerini görmek, size yoldaş olmak için geldim. Bu toprakların mayasında yerel yönetim var ve biz bu mayayı kaybetmedik. Bu kent kendisini yönetme ve kendini geliştirme iddiasını koruyor. Bu kentte bu misyonun ağırlığıyla hareket etmek ve gerekliliğini yerine getirmek noktasında büyük bir sorumluluk altındayız” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye eski eşbaşkanlarından Hülya Alökmen Uyanık, her zaman zulüm altında olan kentin kardeşlikten, barıştan yana tutum aldığını kaydederek, farklı kimlik ve inançların birlikte yaşayabildiği kentte egemenlerin hafızasızlaştırmayı dayattığını söyledi.

Ardından kent konseyi divan başkanlığı ve yürütme kurulu üyeleri seçimine geçildi. Eşbaşkanlık için önerilen Serra Bucak ve Doğan Hatun oylamayla başkanlığa seçildi. Eleştiri ve önerilerin alındığı tartışma sonrası sivil toplum örgütü ve meslek odası temsilcisinin temsilcisi olan 26 kişi Amed Kent Konseyi Yürütme Kurulu’na seçildi.

Editör: Haber Merkezi