Ege'de 3 ayrı noktada yangın Ege'de 3 ayrı noktada yangın

Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi ve Hayvan Yaşam Özgürlük İnisiyatifi’nin sokakta yaşayan hayvanların uyutularak öldürülmesini öngören yasa teklifine karşı Çankaya Belediyesi önünde başlattığı eylem 29’uncu gününde.

Bugünkü eylemde Diyarbakır ve Mardin’de yaşanan ve 504’ü aşkın hayvanın yaşamını yitirdiği büyük yangında dikkat çekildi.

Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi Üyesi Ezgi Duman, tasarı geri çekilene kadar nöbette olacaklarının altını çizdi ve şöyle devam etti:

“Nöbetin 29’uncu gününe gelirken güne Diyarbakır Mardin arasında çıkan Anız yangın ile uyandık. Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin Mazıdağı arasındaki bölgede çıkan bu yangının çıkış sebebi açısından bölge halkı İçişleri Bakanı'nı yalanlamakta ve bu yangının anızlardan değil onlarca yıldır elektrik hatlarını yenilemeyen DEDAŞ'ın ihmalleri ve denetimsizlikten çıktığını iddia etmektedir. Pek çok can kaybının yaşandığı yangına devletin saatler sonra ancak havadan müdahale ettiği, hayatını kaybeden insanların asıl olarak kendi olanaklarıyla yangına müdahale etmeye çalışan gençler olduğu belirtilmekte. Yangın bölgesinde kurtarılmayı bekleyen, can çekişen ve bu sırada müdahale edilmeyen hayvanların olduğu bilgisi de gelmeye devam ediyor. Görünen o ki devletin, kamu otoritelerinin canlılar hayatını kaybederken seyirci kalmaya devam ettiği yeni bir vaka ile daha karşı karşıyayız” dedi.

Kapitalist, erkek egemen ve insan merkezci sistemin, sokakta yaşayan canlıları kendi çıkarları uğruna katlettiğine vurgu yapan Duman, “Güvenli sokaklar diye diye, birilerini yaşatmak için başka canlılar katledilmek isteniyor. Lüks saraylar, rezidanslar, oteller inşa edilip deprem çadırları bile satılıyor, kısırlaştırmaya, hayvanların bakımına kaynak aktarılmıyor. Ormanlarımız, parklarımız betonlaştırılıp, zaten uygulanmayan Hayvanları Koruma Kanunu’nu maliyetli diye rafa kaldırılmaya çalışılıyor. Biz bunları kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Kentlerimizi, yaşamlarımızı, sizin tarafınızdan dayatılanı değil gerçekten bizim olan kültürümüzü yok etmenize izin vermeyeceğiz. Bu talan siyaseti yüzünden ve kendi oy birliği ile çıkardığınız yasayı uygulamadığınız için hâlihazırda yaşam alanları gittikçe daraltılmış ve fakat her şeye rağmen yüz yıllardır bir arada yaşadığımız sokak hayvanlarına dokunamayacaksınız”

Editör: Haber Merkezi