Güzelhisar Öğrenci Yurdu’nda bir öğrencinin asansörün düşmesi sonucu yaşamını yitirmesine karşı eylem yapan öğrenciler, 2 hafta önce de benzer bir olayın yaşandığını buna rağmen önlem alınmadığını belirtti.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri, Afeler ilçesi Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda yaşanan ve Zeren Ertaş'ın yaşamını yitirdiği asansör düşmesi olayına ilişkin Aydın Kent Meydanı'nda oturma eylemi yaptı. "Kaza değil, ihmal" pankartı açan öğrenciler, "Ölmeye değil okumaya geldik" dövizleri taşıdı. Açıklamaya kentte bulunan siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra Aydın Barosu ve birçok sivil toplum örgütü de destek verdi.

Diyarbakır’dan seslendiler: Son verin! Diyarbakır’dan seslendiler: Son verin!

Öğrencilerin ortak basın metninde şu ifadelere yer verildi: “Burada "Yaşanan olaydan iki hafta önce benzer bir olay daha yaşanmış ve yine 15 öğrenci B blokta bulunan asansörde mahsur kalmıştı. Asansörün 1 ve 2'nci kat arasında durmasıyla yine bir faciadan dönülmüş ve kapının açılmasıyla arkadaşlarımız nefes almıştır. C blokta bulunan asansör ise benzer şekilde arızalanmış ama tüm uyarı ve şikayetlere rağmen 1 yıl içinde bir önlem alınmamış. Biz yaşamını yitiren arkadaşımızın acısını yaşarken karşımıza polisler dikildi.  Polis müdahalesiyle karşılaştığımızı da unutmayacağız. Arkadaşımızın ölümüne sebep olan bozuk asansör ve güvencesiz yurtlara önlem almayanlar arkadaşımızın ölümüne ses çıkartanlara karşı TOMA'larla önlem almıştır. Bizler bu faciadan sorumlu yurt yönetimi yargılanana kadar ve ölümüne sebep oldukları arkadaşımızın hesabını verene kadar sesimizi çıkarmaya, adalet aramaya devam edeceğiz."