Atalay’ın Avukatı:  Demokrasi üzerinden adaletsizliğe karşı durmak zorundayız

TİP Milletvekili Can Atalay’ın avukatı Akçay Taşçı, ihlal kararını tanımadığı AYM üyeleriyle ilgili suç duyurusunda bulunan Yargıtay 3. Ceza Dairesi kararı için “Mesele Can Atalay’ı çoktan aşmış durumda. Artık bir anayasal düzen tartışması yaşıyoruz. O nedenle konu artık iktidar grupları arasındaki bir çatışmanın ürünü” dedi.

Yargılandığı Gezi Davası’nda 18 yıl hapis cezası verilen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM)  hakkında verdiği “hak ihlali” kararına rağmen tahliye edilmiyor. AYM kararı sonrası tahliye başvurusu yapılan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sunulan mütalaada Atalay’ın dokunulmazlık maddesinden yararlanamayacağı ileri sürüldü. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise, AYM kararını tanımayıp, Anayasa hükümlerini “ihlal ettikleri” ve “yetki aşımında bulunduklarını” ileri sürerek, “ihlal” yönünde oy kullanan AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.  

Muhalefetin “darbe” olarak nitelendirdiği Yargıtay kararını Can Atalay’ın avukatı Akçay Taşçı değerlendirdi.

Kararın hukuken değerlendirilmesinin mümkün olmadığını belirten Av. Akçay Taşçı, “Mesele Can Atalay’ı çoktan aşmış durumda. Artık bir anayasal düzen tartışması yaşıyoruz. O nedenle konu artık iktidar grupları arasındaki bir çatışmanın ürünü. Can Atalay hakkındaki AYM kararı kesin ve eninde sonunda uygulanacak. Ancak zamanını kestirmemiz mümkün değil” dedi.

Cezaevi idaresi, ‘Mem û Zîn’ tablosuna el koydu Cezaevi idaresi, ‘Mem û Zîn’ tablosuna el koydu

Yargıtay’dan çıkan karar üzerinden siyasetin yargı üzerindeki etkisine dikkat çeken Taşçı, “Siyasetin yargı üzerindeki etkisini her zaman biliyorduk ama bu kadar aleniyet kazanmasını ben de beklemiyordum” diye belirtti.

‘DEMOKRASİYE İNANMAYAN BİR İKTİDAR GELENEĞİNİN VAR’

Taşçı, Türkiye'de insan haklarına, demokrasiye inanmayan bir iktidar geleneğinin var olduğunu, baskı politikalarının ise artık bir rutin haline geldiğini kaydetti. Taşçı, “Biz bu hukuksuzluklara itiraz etmeye devam edeceğiz. Onlar gibi siyasal geleneği, siyasal genetiği, demokrasi ve özgürlükleri benimsemeyen bir gelenekten gelmiyoruz. Bu iktidar gitmeden baskı ortamının biteceğine inanmıyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEPİMİZİN SES ÇIKARMASI GEREK’

Hukuksuzluklara karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Taşçı, şunları söyledi: “Hepimizin daha umutlu, barış içinde yaşayabileceğimiz bir ülkeyi yeniden birlikte kurmak için öncelikle halkı ikna etmemiz lazım. Bu iktidarı seçen halkı, iktidarın politikalarının hiç kimsenin faydasına olmadığına ikna etmeliyiz. Türkiye'de yaşanan herhangi bir hukuksuzluğa karşı hepimizin ses çıkarması gerek. Binlerce avukat ve hak savunucusu var, demokrasiye inanan milyonlarca insan var. Hep birlikte mücadele edersek eninde sonunda kazanacağız.”  

ADALETSİZLİĞE KARŞI DURMALIYIZ

Türkiye'de herhangi bir kesime karşı yapılan hukuksuzluğun karşısında durmanın bir sorumluluk olduğunun altını çizen Taşçı, “Ülkede yaşanan bu hukuksuzluklara karşı yan yana durmaya ihtiyaç var. Kürtlerle, kadınlarla farklı düşündüğü için hukuksuzluğa maruz kalan herkesle yan yana durmak gerekir. Çünkü herhangi bir yurttaşa karşı hukuksuzluk normalleştiğinde diğerlerine yansıması kadar normal bir şey yoktur. Bir kişinin yaşadığı hukuksuzluk, diğerinin potansiyel hukuksuzluğudur. Dolayısıyla ilke üzerinden, demokrasi üzerinden adaletsizliğe karşı durmak zorundayız” dedi. (Kaynak: MA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz