Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin Gençlik Meclisi tarafından Diyarbakır’da düzenlenen 1’inci Olağan Kongresi’nde konuştu.

“Çünkü gençlik adaletsizliğin ve sömürünün karşısında dik duran bir dağdır, bir bariyerdir. Gençlik umuttur. Gençlik inattır. Gençlik sömürüye karşı olduğu müddetçe korkuları devam edecek, korkuları gençlik başarıya ulaşıncaya kadar da devam edecektir. Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Gençlik mücadelesi, bu önemli süreçte hakkımızı ve hukukumuzu savunmamız, dilimize ve kültürümüze sahip çıkmamız için bize nefes olacaktır” diyen Bakırhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Biz DEM Parti olarak, Kürt meselesinin demokratik yollarla çözülmesi için elimizden gelen bütün sorumluluğu üstlenmeye hazırız. Ama siz buna inanıyor musunuz? Siz çatışmaların bitmesini istiyor musunuz? Siz gençlerimiz yaşamını yitirmemesini istiyor musunuz?

Kürtlere, partimize dönük ırkçı, saldırgan ve gerçekten kabul edilemez hakaretler yapanlara sesleniyoruz. Diyoruz ki 500 yıl önce bir kitabın başlığında aynen şöyle yazıyordu; ‘tatlı gelir yaşamayana savaş.’ Ümit Özdağ’a tatlı gelir çünkü çocuğu savaşın ve çatışmanın içinde değil. Irkçı, milliyetçi, faşist çevrelere bu savaş tatlı gelir, çünkü onların canı yanmıyor, yoksulların canı yanıyor.

DEM Parti’den depremzedeler için Meclis'e 'araştırma' önerisi DEM Parti’den depremzedeler için Meclis'e 'araştırma' önerisi

Diyarbakır’dan Türkiye halklarına, Türkiye’deki iktidara devlet aklına sesleniyoruz; bir daha bir genç yaşamını yitirmesin. Var mısınız? Varsanız buyurun Kürtler hazırdır. Sizi diyaloga müzakereye Kürt sorunun demokratik çözümüne davet ediyoruz. Bu konuda DEM Partiye, vekillerimize, değerli halkımızın üzerine düşen sorumluluğumuzu da layıkıyla yerine getireceğiz.

Başta hükümet olmak üzere Türkiye’deki bütün siyasi partileri samimiyete davet ediyoruz. Bu ülkede savaş isteyenler, bu savaştan rant elde edenlerdir, ihale alanlardır, çocukları çürük raporu alanlardır, çocukları parayla askerlik yapanlardır, kombisini açanlardır, çocuğunun okula nasıl besleneceğini düşünmeyenlerdir. Bizim gibi olmayanlardır, bizim gibi yaşamayanlardır. Biz, Türkiye toplumunun yüzde 80’ninin barıştan yana olduğunu, huzurdan yana olduğunu, Kürt meselesinin demokratik yollarla çözüleceğine inandığını biliyoruz.

Bizler yoksullara 'bu savaş sizin savaşınız değil' dedirtebilirsek, bizler 'bu savaşta emekçilerin ve yoksulların çocukları yaşamını yitiriyor, birileri rant elde ediyor' dedirtebilirsek hiç kimse timsah gözyaşlarını dökemez. Böylece bu meselenin bir an önce diyalogla ve müzakereyle çözülmesini sağlayabiliriz.”

Yeni yönetim belli oldu

Konuşmaların ardından tek liste ile yapılan kongrede yeni yönetim açıklandı. Yeni yönetimde yer alan isimler şöyle: Senem Eriş, Livan Orman, Edanur İbrahimoğlu, Elif İnan, Mehmet Halis Saykan, Oğuzhan Özbay, Helin Koçak ve Özcan Teker. Gençlik Meclisi Eş Sözcüleri ise daha sonra kamuoyuna açıklanacak.

Editör: Arif Bulut