Gezi Parkı eylemlerinde polisin attığı gaz fişeğiyle katledilen Berkin Elvan, ölümünün 9’uncu yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Gezi Parklı eylemlerinde polisin attığı gaz fişeğiyle katledilen Berkin Elvan, ölümünün 9’uncu yıl dönümünde Şişli Feriköy Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında anıldı. Elvan ailesinin yanı sıra anmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda kişi katıldı. Anmada, "Berkin Elvan ölümsüzdür", "Berkin’e sözümüz devrim olacak" sloganları atıldı. Anmada yapılan saygı duruşunun ardından Elvan’ın mezarına çiçekler bırakıldı.

Gezi Parkı berkin elvan

Berkin Elvan katledilişinin 9'uncu yıldönümünde mezarı başında anıldı

Berkin Elvan anması

Anmada konuşan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, suçluların cezalandırılana kadar mücadele edeceklerini söyledi. Sadece kendileri için değil herkes için adalet istediklerini belirten baba Elvan, “Bizim çocuğumuzu vuran polise mahkeme başkanı kasten adam öldürmeden müebbet hapis cezası verdi. Ve şuanda dışarıda. Sadece ve sadece yurtdışı yasağı var. Bizim çocuğumuzu vuranlar içerde değil ama eşim ve ben hakaretten yargılanıyoruz. Bizim mücadelemiz, çocuğumuzu vuranların, emir verenlerin, valinin, emniyetin ve suçlu olanların yargılanması talebidir” dedi.

 'Adaletle tanıştıracağız'

 Berkin’in Annesi Gülsüm Elvan, mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğini söyleyerek, “Anayasayı, yargıyı ve adaleti tanımıyorum diyenlere er ya da geç tanıştıracağız. Eminim ki benim oğlumun hesabını, elimi utanarak öpen polis çocuğu, beni metrobüste görüp ağlayan çocuklar, o savcıların ve hakimlerin çocukları soracak. Ve biz yine de ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barış demeye devam edeceğiz. Hiçbir çocuk ölmesin. Biz yine bu yolda mücadele etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.

berkin elvan

Berkin Elvan anması

‘Hiç bir karar acımızı tatmin etmez’

Elvan'ın avukatı Çiğdem Akbulut, sanık polis Fatih Dağlı’nın Berkin’i kasten öldürdüğünün mahkeme kararı ile de tespit edildiğini belirtti. Akbulut, “Türkiye yargı geçmişinde bir polis tarafından bir çocuğun bir insanın öldürülmesi olarak baktığımızda iyi bir karar görünüyor. Ama bizleri tatmin ettiğini söylemek mümkün değil. Bizlerin acısını hiçbir karar tatmin edemez. Ancak sadece yurtdışı yasağı ile sona erdirilmiş bir yargılama ile karşı karşıyayız. O yüzden, aile hesabı sormaya devam edecektir. Çünkü bir gün dahi gözaltında kalmamış, bir gün dahi Berkin’i vurmasının cezasını çekmemiş bir kollukla karşı karşıyayız. Elinde halen silah taşıyan halen görevinin başında olan bir polis ile karşı karşıyayız” diye belirtti.

‘Mücadele etmeye devam edeceğiz’

Mahkeme kararlarına itirazlarının olduğunu dile getiren Akbulut, “Kasten adam öldürmekten müebbet hapis cezası kararı kalması gereken bir karardı. 16 yıl 8 ay bizim için sayısal olarak tatmin edici bir karar değil. Sadece sanık polis değil, dönemin valisi, il emniyet müdürü, İçişleri Bakanı ve dönemin ‘emri ben verdim’ demekten utanmayan başkanında,  Berkin ve tüm Gezi’de tüm yaşamını yitirmiş olanların sorumluluğu ile yargılanan kadar biz mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

 Anma Grup Yorum'un Berkin Elvan için yazılan türküyü okumasıyla sona erdi. (Kaynak: MA)