Her geçen yıl çeşitli başarılar ve çalışmalarla adından söz ettiren Bingöl Üniversitesi, yabancı öğrencilerin de tercih etmeye başladığı üniversitelerinden biri oldu.

Mısır, Lübnan, Nijerya, Dubai gibi 40 ülkeden yaklaşık bin öğrenci, Bingöl Üniversitesini tercih ederek eğitimine başladı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 600 yabancı öğrenci geldiği Bingöl Üniversitesinde eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldı.

HEDEP’in yeni adı DEM oldu HEDEP’in yeni adı DEM oldu

Yabancı öğrencilere dair konuşan Prof. Dr. Rektör İbrahim Çapak, geçen yıla göre yabancı öğrenci sayısının arttığını belirtti.

Amaçlarının nitelikli öğrenciler yetiştirmek olduğunun altını çizen Çapak, “Üniversitemizin Türkçe öğretim merkezi var. Bu merkezde yurt dışından üniversitemize gelen öğrencilerimize eğitim veriyoruz. Başarılı olan öğrencilerimizin sertifikalarını kendilerine takdim ettik. 40 farklı ülkeden yaklaşık bin öğrencimiz var. Geçen yıl da 30 farklı ülkeden 600 civarı öğrencimiz vardı, bu sene hem ülke hem de öğrenci sayımız artmış oldu. Tabi bu öğrencilerimizin nitelikli olarak yetişmesi bizim açımızdan çok önemli. Öğrencilerimiz nitelikli fakültelerimizde eğitimlerini alıyorlar. İnşallah mezun olduktan sonra da hem ilimizi hem ülkemizi hem de üniversitemizi en iyi şekilde temsil ederler. Şuana kadar ki sürece baktığımızda çok başarılı olduklarını ve il ile de kaynaştıklarını görüyoruz.” dedi.