Bayram, konser ve kayyım nöbeti: Saygı duyun Bayram, konser ve kayyım nöbeti: Saygı duyun

Ankara'da CHP öncülüğünde "Büyük Emekli Mitingi" düzenlendi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Emeliler Sendikası (Emekli-Sen), Tüm Emekliler Sendikası, Bağımsız Emekliler Sendikası ve birçok sivil toplum örgütü de mitinge destek verdi. Mitingde, "Mutfakta yangın var, bıçak kemiğe dayandı" ve "Krizin bedelini biz ödemeyeceğiz" dövizleri taşındı.

Mitingde konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye'nin 81 ilindeki emeklilerin sesi olma vaadinde bulundu. AKP'nin iktidar olduğu ilk dönemde en düşük emekli maaşı ile 8 çeyrek altın alınabildiğini hatırlatan Özel, "Şimdi 10 bin lira 2.5 altın almıyor. Her birinizin her ay 5.5 çeyrek altını alıp kaçan bir düzen var. Sesinizi duymazlarsa onlardan hesabı ilk sandıkta soracaksınız. Burada emeklilerin dışında bir de emekli olamayanlar var. Staj ve çıraklık mağdurları. Çocuk stajyer olarak gitmiş, sigortası başlamış parası yatmış. Ama o günden başlatmayız deyip emekli edilmeyen mağdurlar" ifadelerini kullandı.

Partisinin emeklilere yönelik politikasını anlatan Özel, hükümetten emekliler için şu adımları atmasını istedi: "En düşük emekli aylığı hiçbir dönemde asgari ücretten az olamayacağını yasal düzenlemeye bağlayalım. Prim düzenleme katsayısı aylık bağlama oranı, aylıkların alt sınırını hakkaniyetle ölçüde artıralım. İntibak yasası çıkararak 2000 öncesi, 2000-2008 arası, 2008 sonrası ayrımları ortada kaldıralım. Emeklilerimize ciddi yük oluşturan ilaç katılım paylarını fiyat farklarını muayene ücretlerini mutlaka artık ortadan kaldıralım. Emeklilere sendikal örgütlenme hakkı tanınmalı. Emekli bayram ikramiyeleri asgari ücret seviyesine çıkarılmalı. Elektrik ve doğalgaz faturalarında yüzde 25 ile 40 arasında indirim yapılmalıdır. Çalışmak zorunda kalan emeklilerden SGK destek uygulaması kesintisi bitirilmeli. Emeklilerin kredi ve kredi kartı borçları bir defaya mahsus bütün faizleri silinerek 5 yıla bölünmeli, bu kamburdan emekliler kurtarılmalıdır."

Editör: Haber Merkezi