SUR AJANS - CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, 14 Mayıs’ta sandık güvenliği alanında yaşanan sorunları 28 Mayıs’ta yaşamayacaklarını belirterek, “Sandık başına gidemeyen arkadaşlarımızın hepsini tespit ettik. Onların yerine bu işi layıkıyla yapacak arkadaşları ciddi anlamda eğitimden geçirdik. Ayın 28’inde sandık başında en ufak bir sorun olmayacağının teminatını bir il başkanı olarak veriyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, sandık güvenliğinde ilişkin ek tedbirler aldıklarını ve sandığa gitmeyen yurttaşları tespit ederek ikna çalışması yürüttüklerini söyledi.

Sandık güvenliği konusunda parti görevlilerine defalarca eğitim verdiklerini ifade eden Atik, tüm bunlara rağmen 14 Mayıs seçiminde ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.

‘Sandık başına gidemeyen arkadaşlarımızın hepsini tespit ettik’

14 Mayıs’taki seçimden ders aldıklarını vurgulayan Atik, ıslak imzalı tutanakları alma noktasında zayıf kaldıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepsini getirdik ama sonuçta bize geç yetişti. Bunların yeniden yaşanmaması için önlemimizi ciddi anlamda alacağız. Sandık başına gidemeyen arkadaşlarımızın hepsini tespit ettik. Onların yerine bu işi layıkıyla yapacak arkadaşları ciddi anlamda eğitimden geçirdik. Ayın 28’inde sandık başında en ufak bir sorun olmayacağının teminatını bir il başkanı olarak veriyorum.”

‘5 sene daha bu zulmü çekemeyiz’

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci tur oylamasında sandığa katılımı yükseltmek için yürüttükleri çalışmalara değinen Atik, şunları söyledi: “Sandığa gelemeyen arkadaşları tek tek tespit ettik. Sandığa gelmeyenlere gidip olayın ciddiyetini anlatıyoruz. Biz 5 sene daha bu zulmü çekemeyiz. Kusura bakmayın 5 sene daha tahammülümüz yoktur. Hiçbir vatandaşın tahammülü yoktur. Vatandaş açlıkla, yoklukla, baskıyla, öldürmeyle, içeriye atmayla; ‘ya benim gibi düşüneceksin ya hainsin, teröristsin’, bu düşünceden kurtulmanın tek yolu Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermek olacaktır. Halkımız örgütlüdür, duyarlıdır, zaten başarımız da halkımızın duyarlılığından geliyor. Biz burada daha önce hiç yoktuk. Şimdi temelimizi attık ve daha sonra üzerine çıkacağız. Biz bölgede ciddi anlamda karşılık bulacağız.

‘30 seneden sonra örgütüm milletvekili çıkartmıştır’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 30 sene Diyarbakır’da milletvekili çıkaramadığının altını çizen Atik, şu ifadeleri kullandı: “Bölge AKP İle HDP arasında sıkışmıştı. Başka bir partinin yaşama şansı yoktu. 30 seneden sonra örgütüm milletvekili çıkartmıştır. Bana göre bu çok büyük bir başarı. 16 bin oydan 80 binlere yaklaştığımız bir oyumuz vardır. Cumhurbaşkanlığında yüzde 72 oy almışız ve bu da çok büyük bir başarıdır. Yeterli midir, tabii ki değildir. Ama hiçbir örgütlenmenin olmadığı, yeniden kurulan bir partiyi dizayn ettik. Daha önce bir tabela partisiydi.”

‘Amed halkı elimizi çok güçlendirdi’

Kılıçdaroğlu’na desteklerinden dolayı “Amed halkına teşekkür ediyorum, elimizi çok güçlendirdiler” diyen Atik, son olarak şunları söyledi: “Herkesi sandık başına davet ediyorum. Sandık başına, sandık başına sandık başına.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz