Van’ın Tuşba ve Edremit ilçesinde şüpheli ölüm Van’ın Tuşba ve Edremit ilçesinde şüpheli ölüm

(SUR AJANS) İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, kentte düzenlediği “Kürt Meselesinin Çözümü ve Barış Konferansı” başlığında bir program düzenledi. Türkiye ve dünyada çözümsüz bırakıldığı için çatışmalı bir atmosfer girdabında olan sorunlar ele alındı.

‘Kürt sorununun çözümü’ne yönelik konuşmaların ağırlıkta olacağı program iki gün sürecek. Yarına kadar sürecek olan programda, “Dünya'da Çatışma Çözümü ve Barış Süreçleri Deneyimleri, Ortadoğu’da Barış ve Kürt Meselesinde Demokratik Çözümü, Cumhuriyetin 2. Yüzyılında Türkiye’de Yeni Bir Barış Süreci Mümkün mü?, Sivil Toplumun Barışın İnşasındaki Rolü, Siyaset Erki ve Barış” şeklinde başlıklar masaya yatırılacak.

Programın açılış konuşmasını İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Ercan Yılmaz yaptı. Kürt sorununda yaşanan can kayıpları ile hak ihlallerine atıfta bulunarak konuşmasına başlayan Yılmaz, bugün yapılan programı uzun bir süredir planladıklarını aktardı.

“Covid-19 salgın hastalığının dünyada ve Türkiye’de yaygınlaşması sonrasında başlayan kapanma süreci ile 2023 yılında meydana gelen Maraş merkezli depremler, bu buluşmamızın bugüne kadar ertelenmesine neden oldu.”

'Türkiye’de 20 milyondan fazla insanın temel haklarını ilgilendiren sorun'

Kürt sorununun seçim öncelerinde konuşulduğunu ancak seçimlerinden sonra kendi haline bırakıldığını ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“En az 100 yıllık bir geçmişi olan ve sadece Türkiye’de 20 milyondan fazla insanın temel haklarını ilgilendiren böylesi önemli bir meselenin, seçimler endeksli tartışılması, meselenin çözümsüz kalmasına, meselenin çözümsüz kalması ise Türkiye’de demokrasi ve insan haklarının gelişmesi önündeki en büyük engel olduğu gerçeğini vurgulayarak bu konferansımızı gerçekleştiriyoruz.

Özellikle son 40 yıllık çatışmalı süreçte yaşanan ağır insan hakkı ihlalleri nedeniyle Kürtlerin başta Türkiye olmak üzere yaşadıkları ülkelerle olan yurttaşlık bağı kopma noktasına gelmiştir. Yaşanan tüm bu acılara rağmen bugün bu salonda bulunan bizler ve bizim gibi bu topraklarda artık çatışma ve savaş istemeyen milyonlarca insan, yaşadığımız topraklarda artık kendi benliklerimiz ile kabul görmek, kendi kimliklerimizle kendimiz gibi yaşamak istiyoruz.

Acil çözüm bekleyen bu sorunun kaynağını, barış için sorumluluğumuzun ne olduğunu, bugüne kadar barış talebimizin neden başarıya ulaşamadığını; özgür, sağlıklı ve güvenli bir gelecek inşa etmek için çözümün yol ve yöntemlerini konuşmak ve tartışmak üzere 2 gün boyunca sürecek olan bu konferansımızın hepimiz açısından verimli geçmesini temenni ediyor, tekrardan tüm katılımcılara saygılarımı sunuyorum.”

Zana: Diyarbakır Newroz alanında buluşmak dileğiyle

Öte taraftan, basının ilgi gösterdiği programın yarın ki oturumuna konuşmacı olarak davet edilen Kürt siyasetçi Leyla Zana, DEM Parti milletvekili Ayşegül Doğan ve AKP milletvekili Galip Ensarioğlu’nun gündemlerinin yoğunluğu nedeniyle katılmayacağı bilgisi paylaşıldı. Zana’ın yerine yarınki programın ilgili oturumunda Celalettin Can, konuşmacı olarak katılacak.  

Programa katılamayan Zana, programda okunması için mesaj gönderdi. Zana’nın mesajını SAMER Koordinatörü Yüksel Genç okudu.

Zana’nın programa gönderdiği mesaj şöyle:

"Bu önemli buluşmada sizlerle birlikte olmak isterdim ancak ilk davet edildiğim zaman da belirttiğim gibi Mart ayı özellikle Kürtler açısından planlamaların kolay öngörülebildiği bir ay değil. Kürtler bir taraftan Newroz’u karşılamanın coşkusunu yaşarken diğer yandan kabuk bağlamamış, derin yaramız Halepçe’nin kavurucu acısını yaşıyor. Bir yandan acılarımız diğer yandan umutlarımız tazeleniyor. Tüm bu gündemlere Kürtlerin ve kadınların iradeleri açısından çok önemli bir seçim

Yoğunluğu da eklenince ne yazık ki sizlerle buluşamadık. Anlayışla karşılamanızı umuyorum. Başta İHD genel merkezi olmak üzere, yıllardır bin bir zorluğu göğüsleyerek insan hakları mücadelesi veren, bunun için ısrarlı bir duruşa sahip olan tüm yaşam hakkı savunucularını, bu konferansın emektarlarını ve katılımcıları sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 21 Mart’ta Diyarbakır Newroz alanında buluşmak dileğiyle.”

Demirtaş ve Mızraklı'nın da mesajları programda okunacak

Zana’nın yanı sıra programda cezaevlerinde tutuklu bulunan Kürt siyasetçilerin de gönderdiği mesajlar yer alacak. Edinilen bilgilere göre HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı'nın da programa yazılı mesaj gönderecek.

Editör: Haber Merkezi