Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılması talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 945’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda polisler tarafından gözaltına alındı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, gözaltına alınan kişilere dair dernek binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

Açıklama yapan İHD Şube yöneticisi Hatice Onaran, 5 haftadır Cumartesi Annelerine uygulanan baskıcı politikalar karşısında sessiz kalmayacaklarını, bu yolda ısrarcı olacaklarını belirterek, “945. haftamızda bir kez daha hatırlatıyoruz: Kamu gücünü kullanan tüm aktörler, kesin ve bağlayıcı nitelikteki Anayasa Mahkemesi kararlarına uymak zorundadır. İstanbul Valiliği, Beyoğlu Kaymakamlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Anayasa Mahkemesi’nin hükme bağladığı ihlal ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde hareket etmek zorundadır. İhlalde ısrar etmek suçtur ve biz bu suçun takipçisi olacağız” dedi.

Cumartesi Annelerinden Hanım Tosun, adalet arayışlarından vazgeçmeyeceklerini kaydederek, “Bu iktidarın yapmış olduğu adaletsizliktir. Bizler kararlılığımızdan vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Gazeteci Ölçen davasında ‘yakalama’ kararı beklenecek Gazeteci Ölçen davasında ‘yakalama’ kararı beklenecek