Diyarbakır Çüngüş’te 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Dün gece 01.25'te ve yerin 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem üzerine konuşan yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; "Elmadere-Çüngüş/Diyarbakır’da 4,2 deprem. Deprem Bitlis-Zagros bindirme kuşağı üzerinde. Bu kuşak son depremlerde Arap Levhasının kuzeye doğru hareketiyle sıkışıyor. Benzer sıkışmalar Siirt ve Hakkari bölgelerinde de görülebilir. Sevgiyle" ifadelerini kullandı.

Arap levhası nedir?

Diyarbakır'da depremde yıkılan bir binaya ilişkin 3 kişiye 22 yıl hapis istemi Diyarbakır'da depremde yıkılan bir binaya ilişkin 3 kişiye 22 yıl hapis istemi

Prof. Dr. Görür'ün Çüngüş depremi üzerinden atıfta bulunduğu Arap levhası hakkındaki bilgiler şöyle:  “Orta Doğu'da bulunan ve Arap Yarımadası ile kuzeyini kapsayan bir levhadır. Milyonlarca yıldır Afrika ve Hint levhaları ile Avrasya levhası ile çarpışma halindedir. Bu levhanın Avrasya levhası ile çarpışması sonucu Zagros Dağları ve Güneydoğu Toros Dağları oluşmuştur. Kuzeyde Avrasya levhası, doğuda Hint levhası veya Hint-Avustralya levhası ve batı ile güneyde Afrika levhası ile komşudur. Suudi Arabistan, Yemen, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn (ada ülkesi), Kuveyt, Irak ve Ürdün Arap levhasında yer alır."