SUR AJANS- Van’da yaşayan 71 yaşındaki Bayram Güvener, 7 yaşından bu yana dağlarda gezerek şifalı bitkiler topluyor. Güvener, havaların ısınmasıyla birlikte Ağrı, Sipan ve Erek dağları ile Hakkari ve Van kırsalında bulunan dağlar ve yaylalarda gezerek şifalı otlar topluyor. Güvener, bitkileri kuruttuktan sonra satıp, geçimini bu şekilde sağlıyor. Güvener, halı hazırda elinde 570 çeşide yakın bitki bulunduğunu belirterek, her bir bitkinin farklı bir hastalığa derman olduğunu ifade etti.

Bayram Guvener Van

Şifa otlar serüveni

Sağlık Bakanı: Randevu sadakati her geçen gün artıyor Sağlık Bakanı: Randevu sadakati her geçen gün artıyor

Dağların şifalı bitkiler açısından "cennetten bir köşe" olduğunu dile getiren Güvener, bu bitkilerin birçoğunun ilaç yapımında kullanıldığını belirtti. Güvener, “Bitki toplama ve hangi hastalığa iyi geldiğini babamdan öğrendim. Babamın bana aşıladığı bu bitki ve doğa sevgisi vazgeçemeyeceğim bir şey oldu. 7 yaşımdan bu yana  dağlarda geziyorum. Hangi bitkinin hangi hastalığa iyi geldiğini iyi biliyorum. Kuruttuğum bitkiler, guatr, mide, bağırsak, kireçleme ve sarılığa çok iyi geliyor” dedi.

Geçimini bitki satarak sağladığını söyleyen Güvener, insanların doğal antibiyotik olan doğal bitkileri kullanmasını istedi. Güvener, “Bugün devletlerin kullandığı tıbbi ilaçlar bile bu bitkilerden elde ediliyor. " diye konuştu.

Kaynak: MA