SUR AJANS- Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mehmet Yüksel, kentte yaşanan altın tedarikine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şubat 2024 Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi açıklandı Şubat 2024 Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi açıklandı

diko-mehmet-yuksel

Darphaneni günlük 300 kilo altın üretim kapasitesi mevcut’

Darphanenin günlük ürün üretim kapasitesinin kent esnafının ihtiyacını karşılamadığını söyleyen Yüksel, “Diyarbakır’daki 450 kuyumcu esnafımızda çeyrek ve cumhuriyet altın serisi dediğimiz sarrafiye ürünleri bulmaktan zorlanıyoruz. Yaklaşık iki aydır sadece Diyarbakır değil, tüm Türkiye genelinde bu sıkıntı var. Bu konu hakkında oda başkanlarıyla sürekli diyalog içerisindeyiz. Bunun nedeni ise darphanemizin üretim kapasitesi yetersiz olduğundan dolayıdır. Darphaneni günlük ortalama 300 kilo altın üretim kapasitesi mevcut. Maalesef bu da talebimizi karşılayamıyor. Bundan dolayı sıkıntı yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

‘Darphane üretimi arttırmalı’

Diyarbakır’da darphane ürünlerinin tedarikinde yaşanan sorunlara dikkat çeken Yüksel, darphanenin üretim kapasitesinin yükseltilmesi gerektiğini belirterek, “2 yıl önce 7 tonluk bir üretim tesisinden bahsediliyordu. Ama herhangi bir adım atılmamış. Bütün oda başkanlarının özellikle talebi; darphanenin üretim kapasitesinin arttırılmasından hızlanılmalıdır. Diyarbakır’a ayrılan üretimde ihtiyaç biraz daha fazladır. Bunun nedeniyse biz kentimizde yasadışı altının satışına hiçbir şekilde müsaade etmiyoruz. Sadece darphanenin ürününü esnafımız satıyor. O yüzden bizim tek ihtiyacımız darphane ürünleridir” dedi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz