SUR AJANS- Rosa Kadın Derneği başkanlığını yürüttüğü sırada, dernek faaliyetleri nedeniyle "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla hakkında dava açılan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed milletvekili Adalet Kaya'nın yasama dokunulmazlığı nedeniyle yargılanmasının durdurulmasına karar verildi.

Diyarbakır 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, iddia makamı mahkemeye sunduğu mütalaasında, Kaya'nın milletvekili olması nedeniyle Anayasa'nın 83'üncü Maddesi'nde düzenlenen yasama dokunulmazlığını kazandığını belirterek, Kaya'nın yargılanmasının durdurulmasına ve hakkında uygulanan adli tedbir kontrollerinin kaldırılmasına karar verilmesini istedi.

Kaya'nın katılmadığı duruşmada, avukatları Gözde Engin ve Gazal Bayram müvekkillerinin yargılanmasının durdurulmasına yönelik daha önce dile getirdiği taleplerini tekrarladı. Engin ve Bayram, yasama dokunulmazlığı kapsamında, mahkemelerin ve Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararları mahkemeye sunarak, müvekkillerinin yargılanmasının durdurulması ve hakkındaki adli tedbir kontrolünün kaldırılmasını talep etti.

Sahte bilet basıldı, Amedspor uyardı Sahte bilet basıldı, Amedspor uyardı

Mahkeme, itiraz yolu açık olmak üzere Kaya'nın yasama dokunulmazlığı kapsamında yargılanmanın durdurulmasına ve hakkındaki adli tedbir kontrolün kaldırılmasına karar verdi.

Editör: Haber Merkezi