SUR AJANS- Hakkari Belediyesi'ni gece saatlerinde ablukaya alan polisler, sabah saatlerinde belediyeye baskın düzenledi. Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış ise Van’da gözaltına alındı. DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, sanal medya hesaplarından polis baskını ve gözaltıya tepki gösterdi.

Bakırhan: İrademizi kimseye yedirmeyiz

Bakırhan, “Halk iradesini hiçe sayan AKP-MHP,  emrindeki yargı ve polis eliyle halkın meşru ve demokratik temsilcilerine karşı gözaltı hukuksuzluğuna başvurdu. Hakkari Belediye Eş Başkanımızın gözaltına alınması karanlık ve kirli bir hukuksuzluktur. Bu darbeci, kayyımcı ve yeminli Kürt düşmanı anlayışı ret ediyoruz. İrademizi asla kimseye yedirmeyiz. Yeter artık diyoruz. Türkiye’nin demokratik geleceğine halel getirecek hukuksuz uygulamalardan derhal vazgeçilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Halkımız başta olmak üzere tüm demokratik, devrimci, barış yanlısı çevreleri bu irade gaspına karşı Hakkari halkının yanında olmaya ve demokratik tepkisini göstermeye çağırıyoruz” diye kaydetti.

75 Barodan Tahir Elçi açıklaması: Asla vazgeçmeyeceğiz 75 Barodan Tahir Elçi açıklaması: Asla vazgeçmeyeceğiz

Hatimoğulları: Asla boyun eğmeyeceğiz

Hatimoğulları, “Sandıkta halkın iradesine yenilen iktidar, yine irade gaspı peşinde. Polis zoruyla belediyemizi gasp etmeye kalkan, Eş Başkanımız Mehmet Sıddık Akış’ı gözaltına alan bu kayyımcı anlayışa asla boyun eğmeyeceğiz. Bu saldırı sadece Hakkâri halkının iradesine yönelik değil, tüm Türkiye halklarının iradesine yönelik bir saldırıdır. Demokrasiden yana olan herkesi, kayyımcı anlayışa karşı tavır almaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi