SUR AJANS/ DEM Parti’nin bütün il ve ilçe belediye eşbaşkanları tam kadro Diyarbakır’da bir araya geldi. Burada yapılan basın açıklamasında hükümete “Hizmetimize engel olmayın. Projelerimiz için uluslararası girişimlerimizi engellemeyin” çağrısı yapıldı.

Diyarbakır ile çevre il ve ilçelerdeki bütün belediye eşbaşkanları DEM Parti Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki'nin katılımıyla tasarruf tedbirlerine ilişkin Diyarbakır’da toplandı.

Diyarbakır’a gelen Tiryaki ile DEM Partili belediye eşbaşkanları, bugün ise kentte bulunan Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenlendi.

'10 yıl bütün gelirlerini verseler bile borcu kapatamazlar'

Basın toplantısında konuşan Tiryaki, 31 Mart yerel seçimlerin ardından halkın ikinci kez kayyıma hayır oyu verdiğini hatırlattı ve kayyımların ardından kazandıkları belediyelerde devasa ekonomik tahribatların yapıldığını söyledi.

“Belediyelerimizi devraldığımızda halkın yalnızca iradesinin değil, bugününün ve geleceğinin sahip olduğu kaynakların da çalındığını gördük. 1-2-3 yıl değil 10 yıl boyunca bütün gelirlerini verse dahi borçlarını kapatamayacak durumda olan belediyelerimiz var. Belediyelerimiz adeta talan edilmiş durumda. Sahip oldukları gayrimenkullerin neredeyse tamamı satılmış.

Kayyumcu zihniyet kelimenin tam anlamıyla belediyelerimizi talan etmiş, yalnız bugününü değil geleceğini de çalındı. Üstelik bunları devleti temsil etmesi gereken valiler ve kaymakamlar yapmıştır. Yazık, gerçekten çok yazık.”

17 yıllık geçmişe atıf: 'Yeter ki siyasi iktidar engel olmasın'

Hizmet üretme aşamalarında sorun yaşamamak için hükümetin kendilerine engel olmaması gerektiğine dikkat çeken Tiryaki, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in uluslararası arenadan Türkiye için kredi ve fon bulma çabalarına atıfta bulunarak şöyle devam etti:

“Ne yapalım belediyelerimizin içini boşaltmışlar, hizmet edemiyoruz demek için de çıkmadık bugün karşınıza. Bizler Zümrüt'ü Anka gibi küllerinden doğan bir halkın çocuklarıyız ve emin olun her sorunumuzu çözebiliriz ve her sorunumuzu da çözeceğiz. Yeter ki siyasi iktidar köstek olmasın. Engel olmasın. Tek istediğimiz bu.

Hakkari’de kayyım karşıtı miting: Direneceğiz Hakkari’de kayyım karşıtı miting: Direneceğiz

Hükümet kayyımların borçlarını üstlensin

Biliyorum, hazine ve hepimiz biliyoruz aslında. Hazine ve Maliye Bakanı birkaç milyar dolar kredi çekmek için, kredi bulmak için, sıcak para için ülke ülke dolaşıyor ve ülkeye kaynak getirmeye çalışıyor. Eğer bu siyasi iktidar engel olmazsa, metro ve raylı sistemlerden şehirlerimizin altyapısının yenilenmesine kadar temiz su sorununun çözülmesinden planlı kentler kurulmasına yerinde dönüşüme kadar her ilimizin, her ilçemizin, her beldemizin sorunlarını çözebiliriz. Belediye eş başkanlarımız harıl harıl çalışıyor. Yurt içinde ve dışında. Görüşmeler yapıyor. Uzun vadeli krediler ve hibeler bulmaya çalışıyor. Bütün arkadaşlarımızın en önemli gündemlerinden bir tanesi bu.

Belediyelerimizi yönettiğimiz 1999'dan 2016 arasında çok şey yaptık. Ve çok daha fazlasını yapabileceğimizi biliyoruz. Ama iktidarın da en azından kayyumlar aracılığıyla yaptığı borçları, sorumluluğunu da almasını istiyoruz”

'Hükümet temaslara geçecekler'

Diyarbakır’da yapılan toplantının ana nedeninin tasarruf tedbirleri olduğunu söyleyen Tiryaki, “Elbette kamuda tasarrufu destekliyoruz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Sorun şu ki tasarruf tedbirleri kararı, kararları yerel yönetimlerin mevcut durumları göz önünde bulundurulmadan hazırlanmış kararlardır” dedi ve şöyle devam etti:

“Aldıkları tasarruf kararlarında ‘Kamu kurumları üç yıl süreyle hizmet binası satın alamayacak, kiralayamayacak, hizmet binası yapamayacak, bunun için arsa bile satın alamayacak. 3 yıl süreyle her ne şekilde olursa olsun bu tasarruf tedbirleri kararları uyarınca hiçbir araç satın alınamayacak” deniliyor.

Hizmet alım yoluyla kullanılan mevcut taşıtlar sözleşme sonunda izin alınmadan yeniden kiralanamayacak diyor. Yine bu tasarruf tedbirleri paketi içerisinde yer alan kararlardan bir tanesi bu. Emin olun biz araçların kiralanmasını doğru bulmuyoruz.

Ve eğer bu kararlar hayata geçirilirse, bu iki aylık süre içerisinde, somut olarak gördük, belediyelerimizin hiçbirisine hiçbir iş yaptırılmayacak.

Belediyeleri bu hale getiren siyasi iktidarın tasarruf adı altında belediyelerin araç almayı bırakın kiralamasını bile engellemesini doğru bulmuyoruz.

Hizmet etmemizi engelleyecek kararlardan bir tanesi de bu. Deniliyor ki belediye bürokratları sadece eve gidip gelirken belediyenin araçlarını kullanabilecek. Bunda herhangi bir sorun yok. Biz öyle makam araçlarının sevdalısı olan bir parti değiliz. Yerel yönetimlerde görev alan hiçbir arkadaşımız da böyle bir talepte bulunmuyor zaten. Mesele makam aracı değil. Makam aracı sayısını azaltma konusunda üzerimize düşen her şeyi yaparız. İkincisi bu. İki aylık süre içerisinde sadece iki aylık süre içerisinde emin olun bütün belediyelerimizde kayyum dönemine kıyaslanmayacak kadar yakıt giderleri azaltılmış durumda.

Gazete, dergi alınmayacak deniliyor. Yine bu tasarruf tedbirleri kapsamında kültürel sanatlar faaliyetleri de kısıtlama getirecek. Oysa halkımızın nefes almaya ihtiyacı var ve bu tasarruf tedbirleri adı altında kültürel sanatsal faaliyetlerin de engellenmesini doğru bulmuyoruz.

En kısa süre içerisinde, en kısa süre içerisinde parti olarak, genel merkez yönetimi olarak, belediye eş başkanlarımızla birlikte bakanlıklarla ilgili kurumlarla görüşeceğiz ve belediyelerimizin çalışma yapmasını engelleyecek bu kararlardan geri adım atılması konusunda bir dizi görüşme yapacağız. Bu sorunları çözmeye çalışacağız.”

Editör: Haber Merkezi