ORC paylaştı: Erken seçime evet, CHP, AKP’yi geçti ORC paylaştı: Erken seçime evet, CHP, AKP’yi geçti

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, bütçe görüşmelerinde söz alarak Diyarbakır’da kayyımların hukuksuz ve usulsüz devirleri, talan politikaları ve seçmen taşımaları hakkında konuştu.

‘Anayasanın olmadığı dönemlerde dahi Diyarbakır kenti daha fazla adil yönetilmiştir’

Eren, 9 bin yıllık tarihe sahip olan ve birçok devletin hüküm sürdüğü Diyarbakır kentine kayyımlar kadar kimsenin zarar vermediğini belirterek, “Cumhuriyetin, demokrasinin, seçme ve seçilme hakkının, anayasanın olmadığı dönemlerde dahi Diyarbakır kenti daha fazla adil yönetilmiştir. Evet, dokuz bin yılda yapılmayanı Diyarbakır kayyumu büyük bir maharetle yedi yıl içerisinde yapmayı başarmıştır” dedi.

‘Kayyumlar yağmalama ve talan derdinde’

Eren, “Diyarbakır’da çiftçilerin sorunu dururken; esnaf kan ağlıyorken, uyuşturucu kullanım yaşı 12 yaşın altına inmişken; insanlar pazarda sebze artıkları topluyor iken, Diyarbakır’daki depremde iş yerlerini, evlerini kaybeden binlerce insan sefalet içerisinde yaşıyorken; 21’inci yüzyılda hâlâ okulu olmayan, yolu olmayan, suyu olmayan köyler duruyorken kayyumlar yağmalama ve talan derdinde. Bu sorunları çözmek yerine, maalesef, belediyenin, Diyarbakır halkının kaynaklarını çalma peşinde” diyerek kayyımların Diyarbakır halkının mallarını ganimet olarak gördüğünü belirtti.

‘Seçim öncesi hilelerle kazanmaya çalışıyor’

Kayyımların devrettiği belediyeye ait hisseleri, taşınmazları, tesislerden söz eden Eren ayrıca “kayyumlar bir taraftan kaybedecekleri belediyelerin kaynaklarını yağmalarken diğer taraftan da yüzlerce asker ve polisi aynı adrese taşıyarak seçimi sandıkta değil, sandık öncesi, seçim öncesi hilelerle kazanmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

‘Ses çıkarmazsanız yarın sizin belediyelere el koyar’

Kulp, Hazro ve Eğil’deki seçmen taşımalara değinen Eren, iktidar vekillerinden umudu kestiklerini belirterek, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi olmak üzere muhalefet vekillerine hitaben; “Sesleniyorum, size sesleniyorum; CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisine sesleniyorum: Siz eğer Eğil’e, Kulp’a, Hazro’ya, Şırnak’a, Iğdır’a ses çıkarmazsanız, yarın bu iktidar gelir, sizin kazandığınız belediyelere el koyar, kayyum tayin eder, belediyenin kaynaklarını talan eder” diye belirtti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz