Diyarbakır’da Zuzax otuna yoğun ilgi Diyarbakır’da Zuzax otuna yoğun ilgi

Bitlis’te Eren Üniversitesi öğrencilerinin kaldığı Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı kız öğrenci yurdundan dün çok sayıda öğrenci yedikleri yemeklerden kaynaklı zehirlendi. Öğrenciler, tedavi gördükleri Bitlis Devlet Hastanesi ve Tatvan Devlet Hastanesi’nden taburcu edildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan ile Belediye Eşbaşkan adayları Sümeyye Kızılkaya ve Nezir Karabaş'ın da olduğu bir heyet, zehirlenen öğrencileri ziyaret etti. Heyet, aynı zamanda yurt yönetimini de ziyaret etti.

'Denetimsizlikten yaşanıyor'

Olan, sadece 2 öğrencinin hastanede tedavisinin sürdüğünü aktardı. Olan, yaşanan zehirlenme olaylarının yemeklerin sağlıksız ortamda yapılması ve denetimsizlikten kaynaklandığını ifade etti. Olan, yemek ihalelerinin Ankara merkezli yapılmasının da bu tür olaylarda etkili olduğuna işaret ederek, "Ankara merkezli yapılan ihalelerin çoğunda bu tür sıkıntılar var. İktidar bu tür ihaleleri kendi yandaşlarına veriyor, kendi yandaşlarına peşkeş çekiyor. Kendi yandaşları olunca da denetimsiz bırakılıyor” dedi.

Kaynak: MA