Diyarbakır'da 20 bin delege bugün büyükşehir ve 17 ilçe belediye eşbaşkan adayını belirlemek için sandık başına gitti. Teknik aksaklıktan dolayı Kayapınar’da ön seçim ileri bir tarihe alınırken diğer illerde delegeler oylarını kullandı. Peki ilk gelen sonuçlar ne?

Diyarbakır'da büyükşehir belediyesi ve merkez ilçeler Kayapınar, Yenişehir ve Sur olmak üzere toplam 17 ilçede için kurulan 200 sandıkta oy verme işlemi sonra erdi.

Yapılan ön seçim sonuçları yavaş yavaş belli olurken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşlanlığı için 4’ü kadın 11’i erkek toplam toplam 15 aday adayı ve diğer 17 ilçede ise 63’ü kadın olmak üzere toplamda 224 aday adayı, aday olmak için yarışıyor.

DEM Parti tarafından Diyarbakır’da yapılan ön seçimlerde sonuçlar netleşirken, birçok ilçede seçimler ikinci tura kaldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından Diyarbakır’ın ilçelerinde kurulan sandıklarda gün boyu ilgi yoğundu.

Diyarbakır’ın 17 ilçesinde kurulan sandıklarda ilçe belediye eşbaşkanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlığı, İl Genel Meclis Üyeliği, Meclis Üyeliği için oy kullanıldı. Yapılan ön seçimlerde 3 ilçede teknik aksaklıklardan dolayı seçimler ertelenirken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) için 4’ü kadın 11’i erkek 15 aday adayı için oy kullanımı yapıldı.

DBB eşbaşkan aday adaylarının sonuçları da 3 merkezde yapılacak seçimler sonrası netleşecek.

Diyarbakır’ın ilçelerinde birçok yerde seçimler ikinci tura kalırken, bir kez daha kurulacak sandıklarda oy verme işlemi yapılacak.

DEM Parti’nin Diyarbakır’daki ön seçim sonuçları da netleşmeye başladı. İlk sonuçlar şöyle:

Kulp

410 delegenin sandık başına gittiği Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde kadın eşbaşkan adaylarından Fatma Ay ilk turda yüzde 50+1 alarak eşbaşkan olurken. Erkek adaylar ise ikinci turda tekrardan yarışacak. Erkek adaylar arasında ise Murat İpek 141 delegeden ve Mehmet Emin Ay ise 100 delegeden oy aldı. İki isim için yarın bir kez daha sandık kurulacak.

Eğil

Eğil ilçesinde yapılan ön seçimlerde 169 delege oy kullandı. Ön seçimlerde 3 kadın ile 12 erkek aday adayı yarıştı. Seçim sonuçlarına göre aldığı 95 oy ile yüzde 50+1’i yakalayan Mehmet Zülküf Polat belediye eşbaşkan adayı oldu. Kadın aday adaylarında ise Zilan Aydın 54 ve Bahar Karakaş 47 oy aldı. Kadın adaylar arasında seçimler ikinci tura kaldı.

Abdülrezzak Memiş: 2

Ali İnci: 3

Mehmet Fahri Çavdar: 14

Özkan Çiftçi: 0

Şükrü Süme: 3

Ubeydullah Zengin: 6

Ahmet Şimşek: 3

Behzat Adıgüzel: 10

Mehmet Zülküf Polat: 95

Sait Yakut: 6

Talat Seçkin: 7

Yaşar Atalay: 20

Kadın eşbakan adayları:

Zilan Aydın: 54

Bahar Karakaş: 47

Hayri’ye Bekil: 46

Eylem Nazlıyer: 13

Hani

Geçerli oy sayısı: 252

Besime narin: 158

Hamdullah Demir: 63

Sait Topkaya: 62

Hani’de kadın aday Besime Narin 158 oy alarak ilk turda eşbaşkan adayı olurken, erkek adaylar Hamdullah Demir ve Sait Topkaya için ikinci tur oylama yapılacak.

Dicle

Dicle ilçesinde ön seçim için ilçe binasında sandık kuruldu. 580 delege aday adaları için oy kullandı. 4’ü kadın ile 13 erkek olmak üzere 17 aday adayı belediye eşbaşkanlığı için yarıştı. Yoğun katılımın olduğu ilçede yapılan ön seçimlerde 151 oy alan Zülfiye Kısmir ile 150 oy alan Melek Çevik ve 155 oy alan Hacı Akengin ile 75 oy alan Ensari Yılmaz ikinci tur seçimlerine kaldı.

Dicle

Dicle ilçesinde ilk tur sonuçları:

Abdulsamet Bilgin: 19

Abdurrahman Sert: 21

Ali Güneş: 3

Deniz Beler: 1

Ensari Yılmaz: 76

Eyyup Ayana: 5

Faruk Atasoy: 6

Hacı Akengin: 154

Hüseyin Levent: 1

Mehmet Zeynel Aktuz: 19

Mehmet Zülfü Dündar: 28

Ömer Özyılmaz: 12

Aysel Baran: 31

Melek Çermik: 150

Sakine Aktert: 21

Zülfiye Kişmir: 151

Ergani

Ergani Belediye Eşbaşkan aday adayları erkeklerde ve kadınlarda ikinci tura kaldı. İlk turda Şiyar Güldiken 212 oy alırken Ferman Aslan 165 oy aldı. Kadınlarda ise Birsen Azak Bayar 242, Mukaddes Doğan 193 oy alarak ikinci tura kaldılar.

Hazro

Hazro ilçe eşbaşanlığında erkeklerde Erhan Güven 113, Halis Ulaş 70 oy alarak, kadınlarda ise Hasibe Yazdık 122, Berfin Buldi 60 oy alarak ikinci tura kaldılar. İkinci tur yarın yapılacak.

Kocaköy

Kocaköy tek kadın aday olmasından ötürü Evin Ay halk eğilimi ile direk kazandı. 11 erkek aday yarışında ise Abdulbasit Yaşa 51, Mehmet Şık 68 oy alarak ikinci tura kaldı.

Lice

Lice ilçesinde ise ilçe eşbaşkanlığı için kadın adaylardan Dilek Diyar Özer 184, Revşen Karademir 94 oy ile erkek adaylardan Burhan Erol 131, Fırat Demir 130 oy ile ikinci tura kaldı.

Çınar

Çınar ilçe örgütünde yapılan ön seçimlerde sayımlar devam ediyor. Yoğun ilginin olduğu seçimlerde 5 kadın, 11 erkek aday adayı yarıştı. Geç saatlere kadar süren oylama işlemi sona ermesi ardından tek tek oylar delegelere gösterilerek, sayılıyor. Çermik ve Çüngüş ilçelerinde ilçe belediye eşbaşkan adayları merkezi komisyon tarafından belirlenecek.

Bağlar

Bağlar’da yapılan ön seçimlerde 5 kadın 17 erkek aday adayı yarıştı. Gün boyu yoğun ilginin olduğu seçimlerde oy verme işleminin sona ermesi ardından sandıklar açıldı. Sayımlar sonucunda seçimler ikinci tura kaldı. Seçimde Leyla Ayaz 425, Roza Hanım Altındağ 319, Mehmet Deviren 148 ve Siraç Çelik 140 oy alarak, ikinci tura kaldı. İkinci tur seçimleri için bir kez daha delegeler sandık başına gidecek.

Sur

Yeni atama kararları Yeni atama kararları

Sur ilçesinde yapılan seçimlerde 700 delege oy kullandı. Yapılan ön seçimde ilçe belediye eşbaşkanları aday adayları için sonuçlar netleşti. Seçimlerde 136 oy ile Gülistan Sevitek ve 230 oy ile Fatma Önkol ve 251 oy alan Adnan Örhan ve 94 oy alan Mehmet Asana ikinci tura kaldı. Delegeler yarın bir kez daha Nilgün Düğün Salonu’nda kurulan sandıklar da oy kullanacak.

Yenişehir

Yenişehir ilçesinde yapılan ön seçimde ilçe eşbaşkanlığı için 4 kadın ve 12 erkek aday adayı yarıştı. Gün boyu yoğun katılımın olduğu seçimde toplamda 930 delege oy kullandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye eşbaşkan adayları, meclis üyeliği ve il genel meclis üyeleri için oy kullanılan seçimde kadın eşbaşkan aday adaylarından Safiye Akdağ 371 ve Belgin Diken 281 oy ile ikinci tura kaldı. Erkek eşbaşkan aday adaylarından da 206 oy alan Aladdin Zuğurli ve 154 oy alan Mehmet Ergün ikinci tura kaldı. Delegeler bir kez daha ilçe belediye eşbaşkanları için sandık başında oy kullanacak.

Ayrıntılar ekleniyor...

Editör: Arif Bulut