SUR AJANS- Aday listelerinin Yüksek Seçim Kuruluna (YSK)  teslim edilmesine bir gün kala Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkan adayları, milletvekilleri ve partililer bugün Çermik, Çüngüş ve Dicle ilçelerinde esnaf ziyareti gerçekleştirecek.

Diyarbakir Secim Sonuc

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Çandar: Halk iradesine saygı duyun DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Çandar: Halk iradesine saygı duyun

DEM Parti'nin bugün açıklanacak 3 ilçedeki eşbaşkan adayları arasında yer alması beklenen Zülfiye Kişmir’in dosyası ise iade edildi. DEM Parti seçim komisyonunun Kişmir’in yerine yeni bir eşbaşkan adayı belirlemesi bekleniyor.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Diyarbakır’da bir süre önce gerçekleştirdiği etkinlikle belediye eşbaşkan adaylarını tanıtırken, bazı adayların ise daha sonra açıklanacağını duyurmuştu.

DEM Parti, aday listelerinin Yüksek Seçim Kuruluna (YSK)  teslim edilmesine bir gün kala henüz Çermik, Çüngüş ve Dicle eş başkan adaylarını açıklamadı.

Diyarbakır’da 14 ilçede eş başkan aday adayları kesinleşirken, Çüngüş, Çermik ve Dicle ilçelerinin belediye eş başkanları seçim komisyonu tarafından belirlendi.

Edinilen bilgilere göre, Çermik eşbaşkan adayı Berat Can, Çüngüş eşbaşkan adayı Habip Demirkol ve Dicle eşbaşkan adayı ise Hacı Akengin olarak belirlendi. Dicle kadın eşbaşkan adayı Zülfiye Kişmir’in dosyası ise iade edildi.

Dicle’de ikinci tur yapılmadı

Çermik ve Çüngüş ilçelerinde ön seçim yapmayan ve eş başkan adaylarını temayül yoklamasıyla belirleyeceğini açıklayan DEM Parti, Dicle ilçesinde de ön seçim yaptı.

Dicle’deki ön seçimin birinci turunda adaylar yüzde 50’yi aşamazken, en çok oyu Hacı Akengin 155 oyla en yakın rakibi Ensari Yılmaz’a 80 oy fark attı.

DEM Parti Dicle ilçesinde ön seçimin 2. turunun yapılamayacağını açıklarken, aday listelerinin YSK’ye teslim edilmesine bir gün kala seçimin birinci turunda en çok oyu alan eşbaşkan adayı Hacı Akengin’de karar kıldı.

DEM Parti’nin Çüngüş için kadın eşbaşkan adayı belirlemediği de edinilen bilgiler arasında.

Secim Ikinci Tur

Diyarbakır’daki eşbaşkan adayları

Diyarbakır’ın bugüne kadar açıklanan eşbaşkan aday listesi ise şöyle:

-Diyarbakır Büyükşehir: Serra Bucak ve Doğan Hatun

-Bağlar: Leyla Ayaz ve Siraç Çelik

-Sur: Fatma Önkol ve Adnan Örhan

-Yenişehir: Safiye Akdağ ve Mehmet Ergün

-Kayapınar: Berivan Gülşen Sincar ve Cengiz Dündar

-Bismil: Mizgin Ekin ve Güven Tanrıkulu

-Çınar: Semra Akyüz ve Mahmut Ulus

- Eğil: Bahar Karakaş Uluğ ve Mehmet Zülküf Polat

-Ergani: Birsen Azak Bayar ve Şiyar Güldiken

-Kulp: Fatma Ay ve Murat İpek

-Lice: Dilek Diyar Özer ve Fırat Demir

-Silvan: Sevim Biçici ve Kadri Esen

-Hani: Besile Narin ve Hamdullah Demir

-Hazro: Hasibe Yazdık ve Erhan Güven

-Kocaköy: Mehmet Şık

Editör: Ali Abbas Yılmaz