Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart yerel seçimleri öncesi 2’si Sur ve 3’ü Ergani ilçesinde olmak üzere toplam 5 parsel arsasatışa çıkardı.

Arsaların satışa çıkarıldığı merkez Sur ilçesinde bu dönem belediye yönetimini devralmak için eşbaşkan adayı olan Gulan Fatma Önkol ve Adnan Örhan kayyımın seçim öncesi satış hamlesine tepki gösterdi.

“Kürtlerin iradesini yok sayarak yolsuzluklar ve talan ile belediyelerimizi sömürmeye, halkımızın kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekmeye devam etmektedir” diyen Önkol, satışa çıkarılan arsaların seçilmiş parseller olduğuna vurgu yaptı ve şöyle ekledi:

“Seçime sayılı günler kalmışken kayyımın sürekli olarak taşınmazları satılığa çıkarması kabul edilebilir değildir. Kayyımın haraç mezat satmaya çalıştığı taşınmazlara paha biçilemeyeceğini hatırlatarak sürecin takipçisi olduğumuzu bildirmek isteriz. Doğaya ve tarım alanlarına karşı yağmacı, rantçı, sömürgeci anlayışla hizmet eden bu sistemin bir avuç sermayedarı zengin etmek uğruna kente ve halka zarar verici tutumların karşısında durarak teşhir edeceğimizi ve her platformda mücadele edeceğimizi belirtmek isteriz”

Eşbaşkan adaylarından Örhan ise seçim öncesi kayyım yönetiminin satış ihalesini ‘son çırpınış’ olarak yorumladı ve şöyle devam etti:

“Halkın yaşam alanlarına düşmanca politikalar besleyen kayyım faaliyetlerinin takipçisi olacağız. Yerel yönetimler politikamızda katılımcı demokrasiyi temel alan, doğaya saygı duyan, ekolojik çalışmaları sürdüren, kadın, genç, çocuk, dezavantajlı gruplar ile özel gereksinimi bireyleri ve toplulukları önemseyerek çözüm üreten bir sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde halkımızla beraber kayyımların izlerini temizleyerek belediyelerimizi yöneteceğiz.”

Editör: Arif Bulut